İsviçre, doktor yardımlı intihar hakkını vatandaşlarına sunan nadir ülkelerden biri. Ancak doktorları bu sürecin dışına çıkarmak isteyen bir şirket, insanların bir düğmeye basarak kendilerini öldürmelerini sağlamak için bir makine geliştirdi.

Swiss Broadcasting Corporation’a (SBC) göre, kar amacı gütmeyen ve kendini yasal intihar savunuculuğuna adamış Exit International, Sarco adında bir 3D baskılı bir intihar kabini geliştirdi. Bu kapsül şeklindeki kabin kısa süre önce İsviçre’de yasal düzenleme onayını aldı ve önümüzdeki yıl piyasaya sürülecek.

Nasıl çalışıyor?

Sarco, hastaların içerisine yattığı ve ölmeye hazır olduklarında odayı nitrojen gazıyla dolduran bir sistem. Kişi düğmeye bastığında kapsül nitrojen gazıyla doluyor. Şirket, 30 saniyenin sonunda oksijen yoksunluğu yoluyla acısız ve ağrısız bir ölüm yaşanacağını söylüyor.

Farklı yerlere nakledilebilen ve taşınabilen bu kapsül, kişilerin hastane vb. nerede ölmek isteyeceklerini seçebilmesine olanak sağlıyor.

İsviçre’de yasal ölüm nasıl işliyor?

İsviçre’de şu anda tıbbı yardımlı yasal intihar isteyen bir hastanın ilk önce doktor kontrolünden geçip zihinsel kapasitesinin doğrulanması gerekiyor ve ardından kişiye sıvı sodyum pentobarbital reçete veriliyor. Bu ilaç isteyen kişiyi 2-5 dakika içerisinde öldürüyor.

Yasal intihar ve ötanazi hala çok tartışmalı bir konu ve dünyada buna izin veren çok az ülke var.

OKUYUN  Tibet buzullarında 15.000 yıllık yeni virüs türleri bulundu!