Dev Afrika kara salyangozu olarak bilinen, kötü şöhretli bir yumuşakça türünün Port Richey şehrinin bir topluluk bahçıvanı tarafından tespit edildiği doğrulanmasından sonra yetkililer harekete geçti.

dev afrika salyangozu (2)

Yerel ajansın belirttiğine göre, Florida'nın haşere kontrolünü yöneten tarım departmanı, karantina görevini yerine getirildikten sonra bölgeyi diğer salyangoz gözlemleri için araştırmaya başladı. Ayrıca yetkili kontrol birimi Salı günü toprağı yemli bir pestisit ile doldurarak, güvenlik kontrolleri almaya başladı.

Dünyadaki en zararlı yumuşakça

Florida'nın tarım departmanı, dev Afrika salyangozunu dünyadaki "en zararlı" yumuşakça türlerinden biri olduğunu belirtti. Alışılmadık derecede büyük boyutu ile çok fazla sayıda yavru salyangoz doğrabilen bu canlı, çevredeki alanlara hızlı bir biçimde yayılabilir.

dev afrika salyangozu (4)

 Ayrıca boya ve sıvanın yanı sıra en az 500 farklı bitkiye olan iştahı nedeniyle bitki örtüsü için büyük bir tehdide sebep olur. Dört aylık bir büyüme evresinden sonra tek bir salyangoz binlerce yumurta bırakabilir ve bir yetişkin olarak 21 uzunluğa kadar erişebilir.

Menenjit hastalığına neden olabiliyorlar

Bununla birlikte Dev Afrika salyangozu, menenjite neden olabilen sıçan akciğer kurdu adlı bir parazit taşıdıklarından, insanlar için ciddi sağlık problemlerine neden olurlar.

Su ürünleri, hem ekolojik hem de beslenme problemlerini çözebilir Su ürünleri, hem ekolojik hem de beslenme problemlerini çözebilir

dev afrika salyangozu (3)

Ayrıca salyongozu tutacak kişilere eldiven gibi koruyucu giysiler giymeleri tavsiye ediliyor.

Değerli düşüncelerinizi biz Megabayt ekibiyle yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Editör: Enes Sapmaz