Geforce Now, WoW'u kütüphanesine ekliyor Geforce Now, WoW'u kütüphanesine ekliyor

Daha iyi bir oyuncu olmak ister misiniz? 15 dakikalık HIIT (High Intensity Interval Training) yani Türkçesi “Yüksek Şiddetli Aralıklı Antrenman” size yardımcı olacaktır. 

Araştırmalar, kısa bir yoğun egzersiz patlamasının oyun performansını artırabieceğini ortaya çıkardı.  Çalışma, bir grup oyuncuyu, biri insanların oyun oynamadan önce aktif olduğu, diğeri hareketsiz kaldıkları ve ardından genel performanslarını test ettikleri iki koşula tabi tuttu. Görünüşe göre gerçek hayatta ter dökmek sanal dünyadaki performansınızı da arttırıyor.

Çalışma, tümü League Of Legends oynarken teste tabi tutulan genç oyunculardan oluşan 20 katılımcıyı inceledi. Genellikle LoL olarak adlandırılan popüler MOBA oyunu testte kullanıldı ve katılımcılar için özelleştirilmiş bir sürüm kullanıldı.

Performans, ortadan kaldırılan toplam hedef sayısı ve suikast girişimlerinin doğruluğu ile ölçülüyordu. Rakibi tek bir saldırıyla alt etmek en yüksek puanı aldı ve araştırmacılar performans ve keyifteki değişiklikleri iki koşuldan sonra (egzersiz ve hareketsizlik) değerlendirdi.

Egzersiz yapmak oyun performansını da arttırıyor

gamer

Egzersiz koşulunda, katılımcılar 15 dakikalık Yüksek Şiddetli Aralıklı Antrenmanını tamamladı. Diğer grup ise sadece hareketsiz durarak bir şeyler okudu.  Sonuçlar, egzersizin katılımcıların okuma durumuna kıyasla hedefleri ortadan kaldırma kapasitelerini ve doğruluklarını geliştirdiğini gösterdi.

Bulgular, küçük bir örneklem büyüklüğüne ve yalnızca bir video oyununa dayanmaktadır, bu nedenle araştırmacılar, aynı etkinin diğer oyunlarda ve oyuncularda görülüp görülmeyeceği sonucuna varmak için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini belirtiyor. Bununla birlikte, aşırı oyun oynamanın hareketsiz davranışla ilişkisi göz önüne alındığında, sanal dünyada olduğu kadar gerçek dünyada da sağlıklı bir hareket dengesi için gezegenin daha fazlasını ayağa kaldırmak için önemli bir çalışma olduğunu da söylüyorlar.

Oyun oynamak, bazı bilişsel ve hatta muhtemelen fiziksel faydalarla ilişkilendirilirken, araştırmanın yazarları ortalama bir oyuncunun genel sağlığının daha az oturulan zaman ile daha iyi bir duruma gelebileceğini de aktarıyor.

Çalışmanın yazarları, "Video oyunları, azalan fiziksel aktiviteye neden olur. Fiziksel hareketsizlik, sırayla, hiperlipidemi, koroner kalp hastalığı ve diyabet gibi kardiyometabolik klinik durumların gelişme riskini artırdığını göstermiştir. Egzersizin video oyunu performansı üzerinde olumlu etkileri olduğunu göstermek, video oyunları ve fiziksel aktivite arasındaki mevcut ikiliği yeniden tanımlamak ve daha da önemlisi, hızla artan video oyuncusu nüfusunu fiziksel olarak daha aktif olmaya ikna etmek için önemli bir argüman sağlayabilir." dedi.

Çalışma, Medicine & Science In Sports & Exercise'da yayınlandı .

HIIT yani  “Yüksek Şiddetli Aralıklı Antrenman” nasıl yapılır?

Kürek çekmek, ip atlamak, bisiklete binmek, koşmak gibi kardiyovasküler sistemi zorlayan egzersizler vücut için faydalıdır. Ancak bu antrenmanların çoğu ekipman gerektirir. HIIT antrenman için herhangi bir ekipmana ya da spor salonu gibi bir ortama ihtiyaç yoktur. Dilediğin yerde, dilediğin zaman sadece 20-25 dakikanı ayırarak HIIT antrenman yapabilirsin. Dizlerini yukarıya doğru çekip zıplamak, squat yapmak, lunge, burpee gibi temel hareketler ile kalp atım hızını maksimum seviyeye yükseltebilirsin. Orta seviyeye sahip biri için örnek HIIT antrenmanı aşağıdaki gibi olabilir:

  1. Hareket: 20 saniye boyunca burpee yapın ve 20 saniye dinlenin.
  2. Hareket: 20 saniye V-ups ve 20 saniye dinlenin.
  3. Hareket:  20 saniye air squat ve 20 saniye dinlenme

3 hareketten oluşan bu set toplam 2 dakikadır.  9 setten oluşan bir HITT antrenmanda setler arasında dinlenmemen gerekir. Yaklaşık 18 dakika süren bu antrenmanı haftada 3 gün düzenli olarak yapabilirsiniz.

(Not: Bu antrenman sadece bir örnektir. Farklı çeşitlerde de uygulanabilir)

Editör: Burak Karahan