Dünyanın en büyük e-ticaret şirketlerinden biri olan Alibaba'nın kurucusu ve dünyanın en zengin yatırımcılarından Jack Ma, son zamanlarda Çin hükümetiyle arasında çıkan tartışma haberlerinin ardından Alibaba'yı devredeceğini duyurdu.

jackma alibaba (1)-1

Jack Ma, Ekim 2020'deki bir konuşmasında Çin'deki piyasa düzenleyici kurumları ve kamu bankalarını "zamanın gerisinde kaldığı" konusunda eleştirilerde bulunmuştu. Bu eleştirilerin ardından Pekin yönetimi, zengin iş adamı Ma'nın kurucusu olduğu Ant Group şirketinin Hong Kong ve Şanghay borsalarındaki halka arzını durdurdu. Ayrıca Çin, Alibaba Grup hakkında antitröst soruşturmaları başlattı.

Bu yaptırımlar üzeirne Çinli iş insanı Jack Ma'nın, kurucusu olduğu dijital finansal hizmetler şirketi Ant Grup'taki kontrol haklarının bir kısmını devredeceği bildirildi.

jackma alibaba (3)

Şirketten yapılan açıklamada, Ma'nın şirketin Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi Eric Cing, eski Üst Yöneticisi Simon Hu ve Alibaba Grup Yöneticisi Jiang Fang ile yüzde 53,46 payla aktif kontrole sahip olduğu karar yapısı yerine, kontrol hakkının bağımsız hareket edebilecek 10 ayrı paydaşta toplandığı yeni bir yapı kurulacağı belirtildi. Ana ortakların oy haklarını bağımsız bir şekilde kullanacaklarının vurgulandığı açıklamada, "Hiçbir ortak, tek başına veya diğer bir ortakla Ant'ın yönetim kurulu kararlarını belirleme, direktörlerin çoğunluğunu atama gücü, dolayısıyla Ant üzerinde kontrolü olmayacak." ifadelerine yer verildi.

jackma alibaba (2)

ChatGPT, arama motorlarına hükmedecek! ChatGPT, arama motorlarına hükmedecek!

Ayrıca açıklamada, yeni düzenlemenin ortakların hisse dağılımları ve ekonomik çıkarlarının asla etkilemeyeceği kaydedildi. By düzenlemeyle Ma'nın şirket üzerinde doğrudan kontrolü sona erecek.

Editör: Enes Sapmaz