FCC (Federal Communications Commission/Federal İletişim Kurulu)'nin şimdiye kadar bir firmaya karşı kestiği büyük ceza olacak '299.997.000' dolarlık para cezasını duyurdu.

Kesilen ceza, FCC'nin şimdiye kadarki kestiği en büyük ceza meblası olacak. Ayrıca üç ayda toplamda 5 milyardan fazla arama çağrısı yapan firmanın, bu çağrıların Amerika Birleşik Devletleri'ndeki her kişiyi 15 kez aramasına denk geldiği belirtildi.

Google, "Cihazımı Bul" ağını kullanıma sundu! Kayıp Android telefonlar sahiplerine artık geri dönüyor... Google, "Cihazımı Bul" ağını kullanıma sundu! Kayıp Android telefonlar sahiplerine artık geri dönüyor...

FCC'nin kestiği en büyük ceza olacak

Bu yılın Temmuz ayında FCC, tüm ABD ve Avrupa'yı arayan ve araba garantileri dolandırıcılığı çağrılarını bırakmasını sağlayacak ilk K4 ve N2 bildirimlerini yayınladı. FCC, bir spam engelleme uygulaması olan RoboKiller'e göre bu yayınlanan bildirim, "Haziran ayından bu yana bu tür aramaların hacminde yüzde 99'luk bir düşüşle sonuçlandı" olarak belirtildi.

fcc (1)-1

FCC, Robocaller'ların "korkunç ihlaller" kriterlerini çiğnediğini belirterek, şimdiye kadarki en büyük para cezasını teklif etti. Tüketiciler aramaları "sürekli" ve "taciz" olarak nitelendirdi ve hırsızlar, sahte hastane numaralarından sağlık çalışanlarını aramak gibi kirli uygulamalara başvuruldu. Firma ayrıca, bir mesajın başında arayanın kim olduğunu belirleyememelerini sağlayacak çeşitli yasakları çiğneyip birden fazla FCC kuralını da ihlal etti.

fcc (1)

'Araba garantisini uzatma' mesajlarına aldırmayın

Aramalarda "Arabanızın garantisi uzatmak ile ilgili olarak size ulaşmaya çalışıyoruz" gibi mesajlar gönderiliyor ve sizi dolandırıcı kişilerle ile görüşmeye yönlendirmeye çalışıyordu. Robokiller, kullanıcılara mümkünse ilk etapta aramalardan kaçınmalarını, bahsi geçen istemleri takip etmemelerini ve her şeyden önce banka bilgileri gibi kişisel bilgileri asla vermemelerini tavsiye etti.

Editör: Enes Sapmaz