Ginseng, günümüzde genellikle bir egzersiz performansı arttırıcı, bir afrodizyak ve bir bağışıklık sistemi güçlendirici olarak kullanılmaktadır. Genellikle kurutulur ve toz haline getirilir, ardından kapsül olarak veya çay şeklinde tüketilir.

ginseng (4)

İşte ginseng'in günümüz bilimsel literatüründe belirtilen faydaları;

Beyin fonksiyonunu artırır

Ginseng'in faydaları üzerine yapılan en umut verici çalışmalardan biri, Alzheimer hastalarını içeren 12 haftalık bir çalışmadır. Çalışmanın sonunda, ginseng tüketen araştırma grubu, kontrol grubuna göre bilişsel performansta daha yüksek test sonuçları yaptılar. Gençler de ginseng'in sağladığı bilişsel gelişimden yararlanabilir. DEHB'si olan çocukları içeren bir denemede, ginsengin omega-3 takviyeleri ile birleştirilmesinin hafıza hatırlama ve dikkat süresini iyileştirdiği gösterildi. Başka bir çalışmada, sağlıklı yetişkinlere verilen ginseng'in zihinsel aritmetik görevlerde bilişsel performansı iyileştirdiği ve zihinsel yorgunluğu giderdiği ortaya çıkmıştır.

ginseng (1)-1

Yüksek kan şekerini düşürür

Ginsenositler olarak bilinen ginsengin içindeki biyoaktif moleküller, prediyabetli kişilerde ve tip 2 diyabetli kişilerde anti-diyabetik etkilerden sorumludur. Diyabet hastaları üzerinde testler yapılmıştır ve ginseng'in glikoz alımını iyileştirdiği ve anti-diyabetik etkiler üretmek için insülin üretimini düzenlediği bulunmuştur.

Bilim insanları kağıt atıklarından ağrı kesici üretmeye başladı! Bilim insanları kağıt atıklarından ağrı kesici üretmeye başladı!

ginseng (2)-1

Libidoyu artırır

Özellikle Asya ginsengi, libidoyu artırması ve erektil disfonksiyonun semptomlarını tersine çevirmesiyle bilinir. Kore ve Çin tıp sistemlerinde afrodizyak olarak kullanılır. Hem hayvanlar hem de insanlar üzerinde yapılan bilimsel çalışmalar, bunun cinsel davranışı geliştirdiğini doğrulamaktadır. Ayrıca ginsengin erkeklerde sperm sayısını ve kalitesini arttırdığı gözlemlenmiştir.

ginseng (3)

Enerji düzeylerini düzenler

Bir adaptojen olarak ginseng, strese uyum sağlamanıza, enerji seviyenizi artırmanıza ve hatta egzersiz performansınızı artırmanıza yardımcı olabilir. Bazı çalışmaların incelemelerine göre, ginseng kronik yorgunluk semptomlarını sadece 15 günde tersine çevirmeyi başardı.

ginseng (1)

Kansere karşı savaşır

Ginseng, antioksidan desteği sağlamanın ve iltihaplanmayı azaltmanın yanı sıra doğrudan kanser önleyici etkilere de sahiptir. Ginseng'in kanser riskiniz üzerindeki etkisini inceleyen bilimsel çalışmaların bir meta-analizinde, araştırmacılar düzenli olarak ginseng almanın kanser riskinizi %16 azaltabileceği sonucuna vardılar.

ginseng (6)

Kolesterolü düşürür

Kan dolaşımınızda sağlıksız kolesterol birikmesi arter plağına neden olduğundan, yüksek kolesterol kalp hastalıkları riskini artırır. Ginseng'de bulunan anti-kolesterol bitki kimyasalları, yüksek kolesterol seviyelerini düşürerek kalp hastalıklarına karşı korunmaya yardımcı olabilir. Çalışmalar, ginseng takviyesinin, LDL kolesterol seviyelerini düşük tutmaya yardımcı olan sağlıklı yağ olan HDL kolesterol seviyelerini yükseltirken, LDL kolesterol olarak bilinen zararlı kolesterol seviyelerini düşürür.

ginseng (2)

İltihabı azaltır

Kronik inflamasyon, diğer kronik hastalıkların yanı sıra kalp hastalığının gelişimine katkıda bulunan başka bir faktördür. Ginseng'in güçlü iltihap azaltıcı etkileri olduğu bulunmuştur. Enflamasyonu uzak tutarak, düzenli ginseng takviyesi potansiyel olarak nörodejeneratif hastalıkları, kalp hastalığını ve hatta kronik iltihaplanma ile bağlantılı olan depresyonu önlemeye yardımcı olabilir.