Bush Heritage Australia doğa kuruluşunda bir arazi koruma müdürü olan Alex Hams, Haziran ortasında bilim adamları ve gönüllü çalışanları ziyaret ederken çok ilginç bir görüntü ile karşılaştı. Doğa sever gönüllü çalışanlar, kuruluşunun güneybatı Avustralya'da yönettiği Monjebup Doğa Koruma Alanı'ndaki Possumların (Kuskusumsular) yuva kutusunun kapağını açtı. Yapraklar arasında sadece bir cüce sıçan ailesi karşılaşmayan Hams, aynı zamanda batı dikenli kuyruklu kertenkele olarak bilinen küçük, turuncu gözlü bir gekonun görüntüsüyle karşı karşıya kaldı.

Hams bu ilgiç durumu şu şekilde açıkladı: “Birbirlerinin üzerine tırmanıyorlardı ve ikisi de birbirlerini umursamıyor gibiydi. Daha çok tepelerinden bakan büyük insan kafaları hakkında endişeliydiler."

Geko ve possum ailesi ev arkadaşı oldular

Arazi koruma müdürü Hams, takip eden iki hafta boyunca yuvaya iki kez tekrar döndü ve yuva durumunda çok az şey değiştiğini belirtti. Cüce sıçan annesi ve yavruları, geko ile gerçek birer oda arkadaşları olmuştular. Sıçan ailesi ve kertenkele 20 santimetreden daha derin olmayan ve aynı uzunluktaki kalabalık bir alanı paylaşıyorlardı.

Hırsız koala, 3.800 dolar değerinde bitki çaldı! Hırsız koala, 3.800 dolar değerinde bitki çaldı!

cüce sıçan ve kertenkele ev arkadaşı oldu (2)

Bush Heritage ile birlikte Facebook'ta ortak hayvan yuvasının bir hikayesini paylaşan Bay Hams, "Bunlar gerçekten çok küçük kutular" dedi. Ayrıca Hams açıklamasına, "Cüce sıçanlar çok küçük yaratıklardır bütün bir aileyi elinize sığdırabilirsiniz." sözlerini ekledi.

Cüce sıçanlar yuvayı kurmak için yakındaki ağaçların okaliptüs yapraklarını kullanırlar. Biz dış yapıyı sağlıyoruz, iç tasarımı onlar sağlıyorlar.

Bilim adamları gördükleri karşısında bu durumu açıklamaya çalıştılar.

Avustralya'daki James Cook Üniversitesi'nden bir kertenkele uzmanı olan Conrad Hoskin, iki hayvanın da birbirini yemeye ilgilerinin olmayacağını belirterek, "Sıçanlar nektar ve böcekleri yer, kertenkeleler ise sadece böcekleri yerler. Ancak bu durumda geko yuva arkadaşlarından bir şeyler elde edebilir." dedi.

"Geko, bu küçük memelilerin sıcaklığında olmaktan biraz fayda görüyor. Geko'nun varlığının keseli sıçana karşı tarafsız olduğundan şüpheleniyorum. Aralarında bulunan yumuşak ve zararsız bir yaratık."

Cüce sıçanların türü tükenme tehlikesiyle karşı karşıya

Melbourne'deki Deakin Üniversitesi'nde yaban hayatı ekolojisi ve koruma alanında profesör olan Euan Ritchie, "Cüce sıçan yaprak ve dallardan bir yuva yaptı, bu da tam olarak sürüngenlerin sevdiği türden bir habitat." dedi.

cüce sıçan ve kertenkele ev arkadaşı oldu (1)

Dr. Ritchie, "Avustralya'daki ağaç oyukları, ağaç kesme nedeniyle cüce sıçanlarının habitatı aşırı derecede parçalandı ve türleri büyük ölçüde tükendi" dedi.

Değerli düşüncelerinizi biz Megabayt ekibiyle yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Editör: Enes Sapmaz