Tüm dünyayı yapabildikleriyle oldukça şaşırtan ve yayınlandığı ilk günden itibaren milyonlarca kullanıcıya ulaşan arama motoru ChatGPT, pek çok şirketi yerinden edecek yeni bir gergin ortam yarattı. Son olarak Google, ChatGPT'nin geleceğine tehlike yaratacağını düşünerek kırmızı kod yayınlamıştı.

microsoft-659

Microsoft'un yeni silahı ChatGPT!

Bugün itibariyle yayınlanan son bilgilere göre Google’ın ezeli rakibi Microsoft’tan sürpriz bir haber geldi. Microsoft, Google'ın arama motorunun yakaladığı başarıyı bir türlü yakalamamasının ardından Bing arama motoruna ChatGPT'yi eklemeye karar verdi. 

ChatGPT

Şirket, Bing’e yapay zeka desteği getirme çalışmalarının 2019 itibariyle başladığı uzun zamandır biliniyor. Microsoft’un ChatGPT’nin geliştirici şirketi OpenAI ile uzun zamandır iş yapması sonucunda bu hamle bir süredir gerçekleşmesi tartışılıyordu. Çünkü Microsoft, OpenAI’ın en büyük yatırımcılarından biri ve şirket hamlelerinde sözü geçen isimler arasında (Elon Musk'ın ardından..).

MicrosoftChatGPT’sinin ilk versiyonu olan GPT’yi arama motoruna kısmi olarak entegre etmişti. Yapay zeka bu aşamada ilk olarak arama çubuğuna yazılan aramaların devamını ve çeşitliliğini çoğaltmada öneriler yapmaya çalışıyordu.

openai chatgpt (1)-1

ChatGPT, Mart ayından önce Bing'e eklenecek

Microsoft’un yakında Bing'e ekleneceği belirtilen yeni ChatGPT entegrasyonu ise, arama sonuçlarında yeni cevaplar sunacak. Bunun anlamı, arama motoruna bir soru sormanız durumunda, ChatGPT’nin vereceği cevabı sonuçlarda ek olarak ayrı bir kısımda göstericek.

Google, Android'e yapay zeka müjdesini verdi! Gemini bir sonraki güncelleme ile yolda Google, Android'e yapay zeka müjdesini verdi! Gemini bir sonraki güncelleme ile yolda

İlk paylaşılan bilgilere göre ChatGPT'nin arama motoru entegresi Bing'e Mart ayından önce eklenmesi planlanıyor. Bunun yanı sıra Bing, yakında paralı olacak olan ChatGPT’yi ücretsiz olarak kullanmak için tek seçenek olacak.

Editör: Enes Sapmaz