Normalde CCleaner gibi "PC temizleyici" uygulamalarına karşı biraz dikkatli davranırız. Çünkü bu uygulamalar sadece bilgisayarımızdaki gereksiz uygulamaları temizlemek değil başka şeyler de yapma eğilimindedirler. Size birçok şey satmaya çalışırlar ve pek güvenilir görünmezler. Ancak şimdi elimizde Microsoft'un kendi geliştirdiği ve gerçekten bilgisayar hızlandırma konusunda iyi çalışan bir temizlik uygulaması olan Microsoft PC Manager var.

PC Manager şu anda beta sürümündedir, ancak işe yarayıp yaramadığını görmek için erkenden deneyebilirsiniz.  Windows 10 1809 ve işletim sisteminin daha yeni sürümlerinde çalışan uygulamayı şu an için sadece Microsoft'un Çince sitesinden indirebiliyoruz fakat uygulamanın varsayılan dili Çince değil korkmayın. 

Microsoft PC Manager nasıl indirilir?

  1. Uygulamayı indirmek için buraya tıklayın,
  2. Daha sonra aşağıda gösterilen kısma tıklayın

2022-10-26 11_33_47-Window

Ugulama inmeye başlayacaktır.  Uygulama, Çin'deki PC pazarını hedef alıyor gibi görünüyor, ancak nerede olursanız olun mükemmel bir şekilde çalışıyor ve gerçekten de yasal.

Microsoft PC Manager nedir?

PC Manager, bilgisayarınızı yavaşlatan genel sorunları bulmanıza ve düzeltmenize yardımcı olacak basit bir kullanıcı arabirimi sunar. 

Örneğin: Bilgisayarınız başladığında bazı uygulamaların başlatılmasını durdurmak için Başlangıç ​​uygulamaları (Startup Apps) düğmesini tıklayın. İşlem yönetimi seçeneği, (Process Management) çalışan uygulamaların bellek kullanımını kontrol etmenize ve bu uygulamalardan tek tıklamayla çıkmnanızı sağlar.

En kullanışlı seçenek, RAM'i hemen boşaltan ve bilgisayarınızdaki geçici dosyaları temizleyen Boost tuşu.  Testimizde , bu düğmeye tıkladıktan sonra RAM kullanımı %62'den %45'e düşerken, Firefox'un bellek kullanımı 1,9 GB'den 412 MB'a düştü. Bu, bilgisayarınızı hızlandırmak için geçici ancak iyi bir yöntem olarak gösterilebilir.

2022-10-26 11_39_26-Window

Microsoft, Windows 11 reklam belasını yayınladı! Kapatmanın tek bir yolu var... Microsoft, Windows 11 reklam belasını yayınladı! Kapatmanın tek bir yolu var...

Uygulamada ayrıca  Storage Sense özelliklerine bağlanarak büyük dosyaları veya gereksiz dosyaları bulup kaldırmanıza olanak tanıyan bir Storage Manager seçeneğine sahip. Güvenlik sekmesi, Windows güncellemelerini hızlı bir şekilde kontrol etmenize ve kötü amaçlı yazılım taraması çalıştırmanıza olanak tanır.

Tabii ki bu seçenekler Windows'un içerisinde de mevcut ancak PC Manager bunları tek bir ekranda basit olarak elinizin altında kullanmanızı sağlar.

Henüz uygulama mükemmel çalışmasa da, beta aşamasında olduğunu ve daha çok gelişebileceğini unutmamak gerekiyor. Siz de indirerek deneyebilirsiniz.

Editör: Burak Karahan