Tüm cihazlarda tek bir bağlantı noktası yani USB Type-C kullanılması yasası Avrupa Birliği tarafından onaylandı. Bu bağlamda 2024 yılından itibaren Avrupa Birliği ülkelerinde sadece USB Type-C bağlantı noktasına sahip akıllı telefonlar, tabletler, kulaklıklar ve diğer cihazlar satılabilecek. Konuyla ilgili istisna olabilecek cihazlar ise portun kendisinden daha ince olan cihazlar olabileceği belirtiliyor.

Kullanıcıları rahatlatacağı belirtilen bu kararı alan AB, elektronik atıkların gelecekte azalacağına inanıyor. Son istatistiklere göre kullanıcılar ekstra şarj cihazları için yılda 250 milyon Euro harcıyor ve bu da 11.000 ton "fazla" adaptör ve kablonun atılmasına neden oluyor. Fakat Apple bu konuda aynı fikirde değil.

type-c

App Store müjdeyi verdi: Retro oyun konsolları iPhone'lara geliyor... App Store müjdeyi verdi: Retro oyun konsolları iPhone'lara geliyor...

Apple'dan USB Type-C'li iPhone'lar için ilk açıklama

The Wall Street Journal tarafından gerçekleştirilen "Tech Live" isimli konferansa katılan Apple pazarlama lideri Greg Joswiak, Avrupa Birliği'nin aldığı kararı eleştirdi. Ayrıca Joswiak, Type-C portuna sahip iPhone'ları ne zaman görebileceğimiz konusunda da ipucu verdi.

Greg Joswiak, "Açıkçası bu karara uymak zorunda kalacağız, başka seçeneğimiz yok. Yasaya göre 2024'ün sonbaharı itibarıyla USB Type-C kullanılması gerekiyor." ifadelerini kullandı ve USB Type-C kullanmaya başlayan ilk iPhone'un iPhone 16 olabileceğini belirtti. Yine de iPhone 15'te de geleceğe hazırlık amacıyla Type-C portu kullanılabileceği konuşulanlar arasında. 

USB Type-C geçişinin Avrupa ile sınırlı olup olmayacağı net değil. The Wall Street Journal, bunu da sordu ancak yanıt alamadı.

Ayrıca Greg Joswiak, Avrupa Birliği'nin elektronik atıkların azalacağı yönündeki sözlerine de katılmıyor. Greg Joswiak, kablolaların zaten çıkarılabilir bir yapıya sahip olduğunu, böylelikle aynı şarj cihazının birden çok üründe kullanılabileceğini ifade ediyor. Ayrıca Joswiak'a göre USB Type-C'ye geçiş, çok fazla e-atığa neden olacak.

apple-yeni-ab-yasasina-uyacak-iphone-15-usb-c-sarj-girisine-sahip-olacak-EthS

USB Type-C portuna geçilmesi zorunlu tutulan cihazlar

  • Cep telefonları;
  • Tabletler ve e-kitaplar;
  • Dijital kameralar ve oyun konsolları;
  • Kulaklıklar ve taşınabilir hoparlörler;
  • Kablosuz fareler ve klavyeler;.
  • Taşınabilir navigasyon sistemleri;
  • Dizüstü bilgisayarlar (yasasnın yürürlüğe girmesinden 40 ay sonra).

Analist Ming-Chi Kuo ve Bloomberg muhabiri Mark Gurman'a göre Apple'ın Type-C'ye geçişi 2023 yılında gerçekleşebilir.

Peki Avrupa Birliği'nin aldığı bu kararla ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Editör: Burak Karahan