James Cameron'ın uzun yıllardır beklenen devam filmi Avatar 2: Suyun Yolu vizyona girdi. Dünya genelinde iyi bir gişe açılışı yapan film, ilginç bir olayla gündemde. Avatar 2'nin yayınlanacağı sinema salonlarının başını ağrıtabilecek bu problem, Japonya'daki bazı gösterimlerin iptal edilmesine neden oldu.

DC Sinematik evreni sıfırlanıyor: “The Flash” filminden fragman geldi DC Sinematik evreni sıfırlanıyor: “The Flash” filminden fragman geldi

Bloomberg'in haberine göre Japonya'daki bazı sinema salonlarında Avatar 2 yayınlanırken teknik sorunlar yaşandı.

Projektörler çöktü: Peki neden?

Avatar 2: Suyun Yolu 1.466 gösterimle Japonya'da büyük bir rekor kırdı ancak The First Slam Dunk anime filminin gerisinde kaldı. Bunu bir kenara bırakalım, Avatar 2'nin başı teknik sorunlarla da dertte.

Bloomberg, ülkede yer alan birden fazla sinema salonunda teknik sorunlar yaşandığını ve birçok hayranın sinemadan geri çevrilerek biletlerin geri iade edildiğini bildirdi. Bunun nedeni ise filmde kullanılan teknoloji.

avatar2-suyun-yolu

Avatar 2: Suyun Yolu, 2D 48 fps, 3D 48 fps ve normal 24 fps dahil olmak üzere birçok formatta sinemalara sunuluyor. Ancak pek çok sinema salonu yüksek kare hızlı (HFR) 48 fps oynatmayı desteklemiyor. Sinemalar hangi formatları oynatabileceklerini önceden belirtse de bazı karışıklıklar nedeniyle teknik arızalar yaşanıyor.

Farklı HFR değerleri ve sinemalardaki kısıtlı kullanım imkanları nedeniyle birçok sinema salonunun projektörleri çöktü.

Japonya'da yer alan United Cinemas Co, Toho Col ve Tokyu Corp. dahil olmak üzere sinema devleri henüz sorunlar hakkında açıklama paylaşmadı. Bununla birlikte Bloomberg, Japonya'nın merkezinde yer alan bir sinemanın 48 fps kare hızını geleneksel 24 fps'ye düşürmek zorunda kaldığını belirtiyor

HFR kullanan diğer önemli filmler Ang Lee'nin Gemini Man ve The Hobbit üçlemesiydi. 

Editör: Burak Karahan