Apple, App Store'a gelen onay süreci işlemlerinden bir çok uygulama geliştiricisini zor duruma sokmaya devam ediyor. Son olarak uygulama mağazası App Store, dünya çapında gittikçe popülerlik toplamaya devam eden Telegram uygulamasının son güncellemesinden memnun kalmadı. Şirketin CEO'su Pavel Durov, resmi Telegram kanalına, uygulamanın en son güncellemesinin iki hafta boyunca Apple tarafından inceleme sürecinde takıldığını söyledi. Ayrıca Telegram CEO'su güncellemenin neden askıya alındığına dair gerçek bir mazaret sunulmadığını belirtti.

telegram telemeoji apple (2)-1

Apple, Telemoji özelliğinin kaldırılması gerektiğini söyledi

Apple, Telegram tarafından "standart emojinin daha yüksek kaliteli vektör animasyonlu sürümleri" olarak tanımlanan Telemoji adlı yeni bir özelliğini kaldırması gerektiğini söylediğini söyledi. Ayrıca örnek olarak gönderisine nasıl görüneceklerinin dair bir önizlemesini bile ekledi - Apple'ın kullandığı temel emoji setine benziyorlar, ancak mesajlaşmayı biraz daha anlamlı hale getirmeye kesinlikle yardımcı olabilecek oldukça hoş animasyonlarla.

Telegram CEO'su Durov, gönderisinde, "Bu, Apple adına şaşırtıcı bir hareket çünkü Telemoji, statik düşük çözünürlüklü emojisine yepyeni bir boyut getirecek ve ekosistemlerini önemli ölçüde zenginleştirecekti." dedi.

Threads'in yeni özelliği sayesinde geçmiş gönderilerinizi kontrol altına alabileceksiniz! Threads'in yeni özelliği sayesinde geçmiş gönderilerinizi kontrol altına alabileceksiniz!

telegram telemeoji apple (1)

Bu yeni özelliğin Apple'ın genel ekosistemini nasıl zenginleştireceği tam olarak belli olmasa da, ilginç bir durum olarak görünüyor. Ayrıca, Durov, en son Telegram güncellemesinde 10'dan fazla yeni emoji paketi bulunduğunu kaydetti ve şirketin Telemoji'yi "daha da benzersiz ve tanınabilir" hale getirmek için zaman ayıracağını söyledi.

Telegram, kullanıcılarının kendi emojilerini oluşturmasını sağlayan yeni bir özelliğe imza attı

Bunun yanı sıra Telegram güncellemesinde emoji özellikleri ile ilgili birçok iyileştirme bulunuyor. Şirket, Telegram'ın premium hizmeti için ödeme yapan kişilerin kullanabileceği ve herkesin kendi emoji setini yükleyebileceği bir "açık emoji platformu" başlattığını duyurdu. Eğer bir Premium hizmeti kullanıcısı değilseniz, özelleştirilmiş emojiyi görmeye devam edebilir ve bunları uygulamadaki hatırlatıcılar ve notlar gibi "kayıtlı mesajlarda" kullanmayı test edebilirsiniz. Ayrıca oluşturulan bu özel emojiler etkileşimli de olabilir. Özel emojilerin üzerlerine dokunursanız tam ekran animasyonlu bir tepki alırsınız.

telegram telemeoji apple (3)

Tüm bu özelliklere erişimi daha da kolaylaştırmak için çıkartma, GIF ve emoji paneli, bu reaksiyon kategorilerinin her biri için sekmelerle yeniden tasarlandı. Ayrıca bu, iOS klavyesinin Android uygulamasıyla ve Telegram'ın web sürümüyle eşleşmesini sağlıyor.

Editör: Enes Sapmaz