Bir ABD şehrinde gökyüzü, binlerce kişiyi elektriksiz bırakan yoğun fırtınalar sırasında parlak yeşile döndü.

gökyüzü yeşile döndü (2)

Güney Dakota'daki Sioux Falls sakinleri, 5 Temmuz Salı günü, fırtına bölgeye çarpmadan kısa bir süre önce tuhaf bir hava fenomeni yaşadı.

Kaldırımları yürünemeyecek hale getiren scooter'lar için yeni karar! Kaldırımları yürünemeyecek hale getiren scooter'lar için yeni karar!

Fırtına kasırga nedeniyle kaynaklanmadı

Ulusal Hava Durumu Servisi (NWS), vatandaşların inandığı üzere, gizemli olayın kasırgadan kaynaklanmadığını açıkladı. Amerika'nın hava durumu servisi bu durumun bir derechodan kaynaklandığını belirti.

gökyüzü yeşile döndü (3)

(Derecho, orta ölçekli bir konvektif sistem olarak bilinen hızlı hareket eden bir şiddetli gök gürültülü fırtına grubuyla ilişkili, yaygın, uzun ömürlü, düz çizgili bir rüzgar fırtınasıdır.)

Fırtına sırasında 26 bin kişi elektriksiz kaldı

AccuWeather'da meteorolog olan Isaac Longley, gökyüzünün durumunu şu şekilde açıkladı: "Özellikle Plains'de yeşil gökyüzü görmek nispeten yaygın olsa da, 5 Temmuz öğleden sonra çıkan fırtına normalden daha da yeşildi. Elbette bu olay, gökyüzünü daha önce hiç bu kadar yeşil görmemiş olan birçok kişinin dikkatini çekti. Fırtınalar Sioux Falls şehrine yaklaşırken yeşil gökyüzü yaklaşık 10-20 dakika sürdü."

gökyüzü yeşile döndü (4)

Ayrıca Longley, fırtına sırasında 26.000'den fazla kişinin elektriksiz kaldığını belirtti.

Longley, hava olayına neyin neden olduğunu açıklayarak şunları ekledi: "Birçoğumuzun bildiği gibi, güneş ufka yaklaştıkça gün içinde daha kırmızı görünür. Ancak, uzun bir gök gürültüsünün altındaki ışık, su damlacıklarının saçılması nedeniyle mavi görünür. Mavi ışık, batan güneşten gelen kırmızı ışıkla aydınlatıldığında yeşil görünür, bu yüzden bazı gök gürültülü fırtınaların yeşilimsi bir tonu vardır."

Değerli düşüncelerinizi biz Megabayt ekibiyle yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Editör: Enes Sapmaz