Adeta bir yılan hikayesine dönen Elon Musk'ın Twitter'ı satın alma sürecinde yeni bir gelişme yaşandığı iddia edildi. Platform ile davalı olan Elon Musk'ın yeni bir teklif ile Twitter'ı satın almak istediği belirtildi. Bloomberg'in isimsiz kaynaklara dayandırdığı habere göre, Elon Musk, söz konusu teklifi Twitter'a mektupla yaptı.

Elon Musk'ın yeni teklifinde tıpkı sene başında yaptığı gibi hisse başına 54,2 dolar fiyat verdiği belirtiliyor. Ortaya çıkan bu haber sonrası Twitter'ın hisseleri, kısa süreli olarak işleme durdurulmasının ardından tam %18 oranında değer kazandı.

Elon Musk, ilk olarak Twitter'dan 9.2'lik hisse satın almış ve 14 Nisan'da ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) yaptığı bildirimde, Twitter'ın tamamını satın almak için hisse başına 54,2 dolarlık teklifte bulunmuştu. Bu da Elon Musk'ın yaptığı son teklif ile aynı. Daha sonrasında Twitter, 25 Nisan'da bir duyuru yayınlamış ve şirketin Elon Musk'a satılmasına yönelik anlaşmanın sağlandığını bildirmişti. Fakat sonrasında işler pek de iyi gitmedi.

elon musk twitter (2)

Musk, satın almayı askıya almıştı

Herkes Elon Musk'ın Twitter'ı satın aldığına kesin gözüyle bakarken, Musk'tan şok bir hamle gelmiş ve 13 Mayıs tarihinde sosyal medya şirketi Twitter'ı yaklaşık 44 milyar dolara satın alma anlaşmasının geçici olarak askıya alındığını duyurmuştu.

Discord'u bekleyen yeni özellik ve aktiviteler! Discord'u bekleyen yeni özellik ve aktiviteler!

Elon Musk, Twitter'ı satın alma anlaşmasını askıya alma nedenini yine Twitter hesabı üzerinden "spam ve sahte hesapların, toplam kullanıcıların yüzde 5'inden azını oluşturmasına yönelik hesaplamaların detaylarının beklendiğini" diyerek duyurmuştu.

Ve ardından da 8 Temmuz'da  birden çok hükmünün ihlalini gerekçe göstererek Twitter'ı satın alma anlaşmasını feshettiğini bildirmişti.

Musk'ın avukatları, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna (SEC) yapılan bildirimde, Twitter'ın, şirketin iş performansı için önemli olan platformdaki sahte veya spam hesaplarla ilgili birden fazla bilgi talebine yanıt vermediğini veya yanıtlamayı reddettiğini belirtmişlerdi.

Twitter ise anlaşmayı feshettiği için Musk'a dava açmıştı. Twitter'ın Musk aleyhine açtığı dava, 17 Ekim'de görülmeye başlanacaktı.

Gelen son bilgiler, Elon Musk'ın son yaptığı teklifin, Twitter tarafından kabul edileceği yönünde. Şirket, hisse başına 54,20 dolardan anlaşmayı kapatmak istiyor.

Editör: Burak Karahan