ABD'deki binlerce uçuş, Federal Havacılık İdaresi'nin (FAA) "Hava Görevlerine Duyuru"ları (NOTAM) adı verilen uyarı oluşturan bir programının bozulmasının ardından tüm uçuşlar iptal edildi veya ertelenmek durumunda kaldı.

havalimanı (1)

13 yaşındaki kedi, ip atlama rekoru kırdı! 13 yaşındaki kedi, ip atlama rekoru kırdı!

Emniyet bilgilerini filtreleyerek pilotlara ve diğer mürettebata ulaştırmak için tasarlanan NOTAM'lar, ABD'de büyük kaosa neden oldular.

Beyaz Saray 11 Ocak'ta FAA'da yüzlerce uçuşun gecikmesine neden olan toplu sistem kesintisinin nedeninin bir siber saldırı olduğuna dair hiçbir kanıt görmediğini söyledi. Bunun üzerine, ABD Başkanı Joe Biden, konuyla ilgili soruşturma yürütülmesi için Ulaştırma Bakanlığı'na talimat verdiği söylendi.

havalimanı (1)-1

FlightAware, şu ana kadar 8.200'den fazla uçuşun ertelendiğini ve 1.200'den fazla uçuşun iptal edildiğini bildirdi. Ayrıca, Chicago, Los Angeles, New York ve Atlanta'daki havaalanları, ülke çapındaki aksaklık nedeniyle uçuşlarının neredeyse yarısının ertelendiğini belirtti.

Ulaştırma Bakanı Pete Buttigieg, hatanın olayın ardından devam eden bir zincirleme etkisi yaratacağını açıkladı. Bir basın toplantısında, "Güvenlik bilgilerinin sistemde hareket etme şekli nedeniyle bir gece boyunca aksaklığa yol açan bir sistem sorunu vardı" dendi.

havalimanı (4)

"Sorun çözüldü, bu da, sabah saat 9'da aksaklıkların ortadan kaldırılmasına izin verdi, ancak gün boyunca sistemdeki dalgalanmanın etkilerini göreceğiz."

Zincirleme etkinin muhtemelen Çarşamba günü ABD'de kalkışı planlanan 21.000 uçuşu etkileyeceği düşünülüyor. Ayrıca sistemler, 10 Ocak Salı akşamı geç saatlerde bozuldu ve ertesi sabah saat 9'a kadar tamir edilmedi. O zamandan beri uçuşlar yeni yeni eski haline gelmeye başladı.

Editör: Enes Sapmaz