Dragon's Dogma 2'nin çıkış tarihi belli oldu! Dragon's Dogma 2'nin çıkış tarihi belli oldu!

Modern konsollardaki uyku modu, hızlı bir şekilde cihazın açılmasını ve kapanmasını sağlar, ancak sistem hiçbir zaman gerçekten kapanmadığından önemli miktarda enerji de tüketir. Ancak Microsoft, bu konuda bir çözüm sunabileceğini düşünüyor ve Xbox Series X, Series S ve One sahiplerine "aktif saat" uyku seçeneği sunan bir test yayınlıyor. Bu seçeneği seçtiğinizde, konsolunuz muhtemelen kullanmayacağınız zamanlarda kapanarak enerji kullanımınızı azaltacak. Bunun yanı sıra oyun vakit aralığınızı biliyorsanız saatleri manuel olarak planlayabilirsiniz, ancak konsolun alışkanlıklarınıza uyum sağlamasını istiyorsanız otomatik bir seçenekte konsol testinde mevcuttur.

Bu yeni özellik, Xbox Series X/S sistemlerinde otomatik olarak etkinleştirilecek ve planlanacak. Ayrıca Xbox One'da varsayılan olarak her zaman etkin olacak özellikte, saat aralığınızı kendiniz yapılandırmanız gerekecek.

xbox (1)

Şirket ayrıca, uyku sırasında 20 kata kadar daha az güç kullanılacağını ve Xbox'ınız ve oyunlar için gece boyunca güncellemelere izin verdiği söylenen bir "kapatma" seçeneği sunuyor. Potansiyel olarak faturalarınızı azaltabileceğiniz bu yeni güncelleme, Insider programındaki Xbox Series X/S kullanıcıları için otomatik olarak erişebilecek ve One modelleri için ise, bugünden itibaren kullanıma sunulacak.

Xbox ayrıca Windows 11'den "karbona duyarlı" indirmeler özelliğini ödünç alıyor. Bölgenizde karbon yoğunluğunun verileri mevcutsa, makine işletim sistemi ve oyun güncellemelerini basitçe hemen yapmak yerine, yerel yenilenebilir enerjinin kullanıldığı en muhtemel zamanlar için planlayacak. 

xbox (2)

Bu özelliklerin dünya çapında ne kadar enerji tasarrufu sağlayabileceği henüz belli değil. Microsoft, çevre dostu özelliğini kullanan Xbox konsolllarının, bir ağacın on yılda tükettiği karbona eşdeğer karbon tasarrufu sağlayacağını tahmin ediyor.