19. yüzyıldan kalma bir vampir öldürme kiti açık artırmada 15.517 dolara satıldı. 30 Haziran'da İngiltere merkezli Hansons Auctioneers tarafından düzenlenen bir müzayedede satılan kitin başlangıçta 2.387-3.581 dolar arasında bir değere sahip olduğu tahmin ediliyordu. Ancak fiyat beklenenden daha da yüksek oldu.

Hansons'tan yapılan bir basın açıklamasına göre, setin içinde haçlar, bir çift uyumlu tabanca, bir pirinç barut şişesi, kutsal su, bir Gotik İncil, bir tahta tokmak, bir kazık, pirinç şamdanlar, tespih boncukları ve o zamandan kalma polis evrakları vardı. Basın açıklamasında, eşyaların, kutunun kilitleme mekanizmasının bir parçası olan kapağında iki pirinç haç bulunan bir kutuya kapatıldığı belirtildi.

Hansons Auctioneers'ın sahibi Charles Hanson'a göre, kit aslen Britanya Hindistanı'nın eski yöneticisi Lord William Malcolm Hailey'ye aitti.

Paris, 'kaldırım mafyası' e-scooter şirketlerin savaş açtı! Paris, 'kaldırım mafyası' e-scooter şirketlerin savaş açtı!

2022-07-13 16_05_23-Window

Hanson basın açıklamasında, "Bize vampir efsanesinin her kesimden insanı ne denli etkilendiğini hatırlatan bir set." dedi. Basın açıklamasında, kitteki öğelerin Lord Hailey'nin baş harfleriyle damgalandığı belirtildi.  Oxford eğitimli Lord’un John Polidori’nin The Vampyre (1819) ve Bran Stoker’ın Dracula (1897) eserlerinden ve vampir efsanesinden etkilenip böyle bir sete sahip olduğu düşünülüyor.

Hanson, “Yaşamak için insan kanına ihtiyaç duyduğu söylenen ölümsüz bir yaratık olan vampirlere olan inanç, yüzlerce yıl öncesine dayanıyor ve bugün dünyanın bazı bölgelerinde varlığını sürdürüyor. Bir vampiri öldürme görevi son derece ciddiydi ve tarihsel kayıtlar belirli yöntem ve araçlara ihtiyaç olduğunu gösteriyordu. Haçlar ve İnciller gibi dini öneme sahip eşyaların bu canavarları püskürttüğü söylenirdi. Bu nedenle bu setin içinde de yer alıyorlar." diye konuştu.

Hanson, vampir öldürme kitinin 30 Haziran müzayedesinden önce dünyanın her yerinden ilgi gördüğünü söyledi.

Basın açıklamasına göre, vampir avlama seti İngiltere'den isimsiz bir özel alıcıya 15.517 dolar karşılığında gitti. 
 

Editör: Burak Karahan