7 Temmuz'da Yeni Zelanda'da gökyüzünde adeta uçan dev bir ateş topu görüldü. Gündüz saatlerinde Kuze Adası ile Güney Adasını ayıran Cook Boğazı üzerinde kaydedilen görüntüler bir meteora aitti.

Bilim insanları, 'Superman' güçlerine sahip bir telefon çipi geliştirdi Bilim insanları, 'Superman' güçlerine sahip bir telefon çipi geliştirdi

Görgü tanıkları meteoru "Birkaç dakika boyunca etrafta asılı kalan bir duman izi" oluşturan "Dev parlak turuncu bir ateş topu" olarak tanımladılar. Bu ateş topunun, atmosferde parçalanan ve 1.800 TNT gücüyle patlayan sonik bir patlama oluşturan, birkaç metre genişiğinde küçük bir patlamadan kaynaklandığı belirtildi.

Parçalanmış meteor tarafından üretilen şok dalgası, depremleri tespit etmek için kullanılan bir ağ sismometresi olan GeoNet tarafından tespit edildi ve sonuç olarak üretilen ses dalgalarını kaydetti .

Olay ayrıca, küresel olarak yıldırımı tespit etmek için kullanılan uydular tarafından kaydedilen parlak bir ışık parlaması üretti. Meteor muhtemelen okyanusun üzerinde parçalandı ve bu nedenle parçalarına erişelemeyecek.

Editör: Burak Karahan