AB tarafından belirlenen yeni kurallar, tüm cep telefonu cihazlarına kablo şarjı için bir USB Type-C bağlantı noktası eklenmesini zorunlu kılıyor. Ayrıca şarj voltajı 5V büyükse veya akım 3A'dan fazlaysa üreticilerin USB PD özelliklerine uyması gerekecek.

Teknoloji markaları artık AB'de farklı şarj hızlarına sahip olamayacak ve Avrupa Birliği yasaları gereğince, herhangi bir uygun şarj cihazı kullanıldığında tek tip hızlar getirecek. Bu da tüketicilerin şarj başlığı ve kablolarını daha düşük fiyata almalarını ve karbon ayak izlerini azaltmayı sağlayacak.

iphone (2)

Apple, diğer telefonların aksine Lightling bağlantı girişi kullanan iPhone'larda değişikliğe gitmek zorunda kalacak. Geçen yıl Avrupa Parlamentosu tarafından onaylanan yeni kural kapsamında Apple ve tüm teknoloji şirketlerinin bir USB-C kablosu benimsemesi gerekecek.

Google'dan bilinmeyen aramaları ortadan kaldıracak yeni özellik! Google'dan bilinmeyen aramaları ortadan kaldıracak yeni özellik!

Çoğu telefon ve tablet üreticisi Apple'ın aksine, 2024'ün sonunda yürürlüğe girecek olan kuralın öncesinde USB-C şarj bağlantı noktasını kullanmaya çoktan başladı. AB mevzuatı ilk olarak Eylül 2021'de, Avrupa Parlamentosu'nun teknoloji şirketlerini tek tip konektör kullanmayı kabul etmeye teşvik etmek için yıllarca çaba sarf ettiğini açıklamasının ardından bir teklif olarak sunuldu.

iphone-type-c-1

Bazı Apple kullanıcıları, yeni kuralların özellikle şirketi hedef aldığını düşünürken, AB, hızlı şarj süresi ve yüksek veri aktarım hızları ile USB-C'nin kullanıcılar en iyi seçenek olacağını belirtti.

AB'nin yeni kuralları, AB ülkelerinde satılan tüm cep telefonları, tabletler ve kameralar için geçerli olacak. Ayrıca 2026'da bu gereksinim dizüstü bilgisayarları da kapsayacak.

Editör: Enes Sapmaz