Geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden 119 yaşındaki Japonya doğumlu Kane Tanaka’nın ardından en yaşlı isim unvanının sahibi olan Fransız Lucile Randon da aramızdan ayrıldı. 

1904 yılında doğan ve 118 yaşında hayatını kaybeden Lucile Randon, sağlığında rahibelik yapıyordu ve “Duayen hemşire Andre” ismiyle de biliniyordu. Randon, uzun süredir ‘artık ölmek istediğini’ de sık sık dile getiriyordu.

3385130_2_seoimage4x3_sister_20andre

Geçen yıl 25 Nisan’dan bu yana dünyanın en yaşlı insanı unvanını elinde bulunduran Şubat 1904 doğumlu Rahibe Lucile Randon, 2021 yılının başında Kovid-19 atlatmıştı.

Yaşayan en yaşlı insan Lucile Randon 118 yaşında hayatını kaybetti

Fransa’nın Toulon şehrindeki bir bakımevinde yaşamını sürdüren Randon’un ‘doğal nedenlerle’ hayatını kaybettiği açıklandı.

118 yaşındaki Lucile Randon’un ölümünün ardından dünyanın en yaşlı kişisi unvanı da el değiştiriyor. 

Lucile Randon kimdir?

Lucile Randon, 11 Şubat 1904'te Fransa'nın Alès şehrinde doğdu. Lucile, dindar olmayan Protestan bir ailede büyüdü ancak 19 yaşında Katolik oldu. Genç yaşta mürebbiye olarak çalıştı. 25 yaşındayken hastanede çalışmaya başladı ve yaşlılar ile yetim çocuklarla ilgilendi. 1944'te Katolik hayır kurumu olan "Daughters of Charity"e katıldı ve ölen erkek kardeşinin şerefine "Rahibe André" adını aldı. 2009 yılında Fransa'nın Toulon kentindeki bir huzurevine taşındı. 115 yaşına bastığında, Papa Francis ona bir mektup ve kutsanmış tespih gönderdi. 118 yaşına bastığında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'dan el yazması bir doğum günü mektubu aldı. Rahibe André çikolata ve şaraptan çok hoşlanırdı. Her gün bir bardak şarap içtiği biliniyordu.

Paris, 'kaldırım mafyası' e-scooter şirketlerin savaş açtı! Paris, 'kaldırım mafyası' e-scooter şirketlerin savaş açtı!

Fransız Televizyonu RMC Story ile Nisan 2022'de yaptığı bir röportajda: "Cennette daha iyi olacağımı hissediyorum, fakat Tanrı beni henüz istemiyor" dedi ve unvanını "üzücü bir onur" olarak nitelendirdi.

Dünyanın yaşayan en yaşlı kişisi unvanı kime geçti?

Randon’un ölümünün ardından, 1907 doğumlu Japon Fusa Tatsumi’nin (aşağıda) dünyanın yaşayan en yaşlı insanı unvanını alması bekleniyor. Henüz netleşmemiş olan bu bilgi için resmi açıklamaları beklemekte fayda var.

Fusa_Tatsumi12

Editör: Burak Karahan