Makine öğrenimiyle çalışan yeni bir algoritma, 30 ila 90 ışıkyılı uzaklıktaki beş yıldızdan gelen sekiz yeni radyo sinyali tespit etti. Sinyaller 'muhtemelen' uzaylılarda gelmiyor olsa da kesin olarak bundan emin değiliz. Belki de uzaylılar bizimle iletişim kuruyordur ve biz onları ilk kez buluyoruzdur?

Toronto Üniversitesi'nden algoritmanın arkasındaki bilim insanları, "teleskoplarından gelen verileri düzenlemek için yeni bir algoritma kullanarak dünya dışı yaşam arayışını kolaylaştırdıklarını" söylüyorlar. Algoritma, makine öğrenimini kullanarak insan yapımı parazitleri ayıklayarak bilim insanlarının derin uzaydan gelen gerçek sinyallere odaklanmasına ve ardından bu bilgilerde bunların teknolojik olarak üretilmiş sinyallerden geldiğini gösterebilecek kalıplar bulmasına olanak tanır.

Nature Astronomy'de çıkan yeni makalenin baş yazarı Peter Ma bir haber bülteninde , "Uzaydaki heyecan verici radyo sinyallerini Dünya'dan gelen ilginç olmayan radyo sinyallerinden ayırmamız gerekiyor." dedi.

radio-signals-istock-1266326319-1119712-1655707597

NASA, Mars simülasyonunda yaşayacak çalışanlarını arıyor! NASA, Mars simülasyonunda yaşayacak çalışanlarını arıyor!

Tabii ki, sinyaller bilim adamlarının dünya dışı sinyallerin görünmesini bekledikleri gibi görünse de, arkalarında uzaylıların olduğuna henüz ikna olmadıklarını söylüyorlar. Ancak, bunların ekstra bir anlamı olma ihtimalini artırmak için aynı sinyalleri tekrar görmeyi de umut ediyor ve bekliyorlar. Bu amaçla da bilim insanları bu yeni algoritmayı daha da büyük bir radyo teleskop setine entegre etmeyi planlıyor.

Toronto'daki Dunlap Astronomi ve Astrofizik Enstitüsü'nde araştırma görevlisi olan Cherry Ng, "Yapay zekanın yardımıyla, Dünya dışı varlıkların var olma olasılığını ve diğer medeniyetlerden gelen sinyalleri daha iyi ölçebileceğimiz konusunda iyimserim." diyor.

Editör: Burak Karahan