Bu çalışmalar, kısmen korkutucu, kısmen de sevimli deneysel makinelerle yapılan deneyleri içeriyor. Çalışmaları, Cell Reports Physical Science dergisinde yayımlandı ve TechCrunch tarafından aktarıldı. Araştırmacılar, robot parmakları gibi 3D yapıları mükemmel bir şekilde kaplayabilen deri eşdeğerlerini oluşturmak için kullanılan mevcut kalıplama tekniklerinin, deriyi alttaki dokulara sabitlemek için bir mekanizmaya sahip olmadığını belirtti. Bu sorunu çözmek için "perforasyon tipi ankrajlar" adı verilen bir teknik kullandılar.

Robot-3

Bilim insanları, kurbağalar için saunalar inşa etti! Onları korumanın tek yolu... Bilim insanları, kurbağalar için saunalar inşa etti! Onları korumanın tek yolu...

Araştırmacıların açıklamasına göre, derimiz, dokular ve kaslara bağlanarak hareket ettiğimizde manken üzerindeki bir kumaş gibi gevşeyip dağılmasını engeller. Ekip, makinelerde bu bağlayıcıların yerini alacak perforasyon tipi ankrajlar kullanmayı hedefliyor. Bu tekniğin, "karmaşık konturlara sahip 3D nesnelere" sentetik deriyi sabitleme konusundaki etkinliğini göstermek için araştırmacılar, sahte bir kafa üzerinde sentetik deri eşdeğeri kalıpladılar.

Editör: Enes Sapmaz