Yeni yayınlanan bir çalışmada Minnesota Üniversitesi hukuk profesörleri, ChatGPT'ye okullarındaki dört ana derste lisansüstü sınavlarına cevap verdiği cevaplara göz attılar. Yapay zeka, dördünü de geçti, sınavlardan ortalama olarak C + notu aldı.

Yakın tarihli başka bir makalede, Wharton İşletme Okulu profesörü Christian Terwiesch, ChatGPT'nin bir işletme yönetimi sınavını B notuyla geçtiğini buldu.

chatgpt (1)-2

Araştırma ekipleri, yapay zekayı en hafif tutarsız ve öngörülmez olarak buldu. Minnesota Üniversitesi grubu, ChatGPT'nin "temel yasal kuralları" ele alma ve doktrinleri özetleme konusunda iyi olduğunu, ancak bir vakayla ilgili sorunları belirlemeye çalışırken çok uğraş verdiğini belirtti. ChatGPT süreç analizi sorularıyla "harika" olduğunu, ancak ileri düzey süreç sorularını kaldıramadığını söyledi. Yapay zeka robotu 6. sınıf seviyesindeki matematikte bile hatalar yaptı.

Microsoft, konuşma engelli bireylerin dili olacak! Microsoft, konuşma engelli bireylerin dili olacak!

Minnesota profesörleri, metin oluşturma istemlerini belirli derslere veya sorulara uyarlanmadığını ve öğrencilerin özelleştirmeyle daha iyi sonuçlar alabileceğine inandıklarını söylediler. ChatGPT tek başına bir sınavda veya kompozisyonda başarılı olmayabilir, ancak kopya çeken bir kişi, sistemin doğru cevaplar oluşturmasını veya bunları iyileştirmesini sağlayabilir.

chatgpt (1)

Her iki taraf da, ChatGPT tabanlı kopyaları önlemek için okulların teknoloji kullanımını sınırlarının artması gerektiği konusunda uyardı. Ayrıca, Yapay zeka kullanımını caydırmak veya yapay zekaya bel bağlayan öğrenciler için zorluğu artırmak adına soruların değiştirilmesini önerdiler. Minnesota Üniversitesi, öğrencilerin kopya çekmek için bir yapay zeka botuna başvurmak yerine "temel becerileri" öğrenmeleri gerektiğini söyledi.

Editör: Enes Sapmaz