Çin İletişim Standartları Birliği, Huawei, Xiaomi, Oppo ve Vivo gibi yerli dev teknoloji şirketleri ile hızlı şarj kablolu şarj konusunda yeni bir standart konusunda anlaştı. Universal Fast Charging Specification (Evrensel Hızlı Şarj Spesifikasyonu) olarak karşımıza çıkan yeni standardın kısa ismi UFCS olarak kullanılacak.

UFCS şimdilik sadece 45W ve 65W olmak üzere iki güç çıkışını destekliyor. Gelecekte daha güçlü şarj cihazlarını destekleyecek şekilde bu standardın genişletilmesi de bekleniyor. Çinli şirketler ilk kez 2021 yılında bu şarj standardını oluşturup anlaşmak için bir araya gelmişti. UFCS özellikli ilk akıllı telefonlardan birinin, Kasım ayında tanıtılacak olan Oppo Reno 9 serisi olacağı söyleniyor.

App Store müjdeyi verdi: Retro oyun konsolları iPhone'lara geliyor... App Store müjdeyi verdi: Retro oyun konsolları iPhone'lara geliyor...

hizli-şarj-anlasma

UFCS, karmaşaya son verecek

Çin'in hızlı şarj standartları tam bir kaos haline dönüştü. Her marka farklı teknoloji kullanıyor. Hatta aynı markalar alt markaları bile farklı bir standart üretmen için çalışıyor. Oppo'da Oppo Vooc ve OnePlus'ta SuperVOOC adlı varyantı, Xiaomi'de HyperCharge, Vivo'da Super FlashCharge, Huawei ise SuperCharge ve Power Delivery standartlarını kullanıyor.

UFCS ile birlikta farklı özelliklere sahip çok sayıda farklı hızlı şarj cihazı karmaşası ortadan kalkacak. Çünkü şu anda  bir markanın güç kontrolörleri diğerinin cihazlarını doğru şekilde şarj etmeyebiliyor ve bu da pilin önemli ölçüde zarar görmesine neden oluyor. Cihazın bataryasının ömrünü azaltıyor.

UFCS ile birlikte Çin teknolojisinin  hızlı şarj için uluslararası standardizasyon seviyesine getirilmesi hedefleniyor. Şu anda küresel oalrak pazardaki en yaygın hızlı şarj çözümü ABD'li şirket Qualcomm şirketinin.

Editör: Burak Karahan