Copilot ile müstehcen fotoğraflar oluşturulabilen o komuta yasak geldi! Copilot ile müstehcen fotoğraflar oluşturulabilen o komuta yasak geldi!

Windows 10 ve 11 işletim sistemlerinde alınan ekran görüntülerine bilgisayar korsanlarının kolayca erişmesini sağlayan hata, emekli yazılım mühendisi Chris Blume tarafından keşfedildikten kısa bir süre sonra, Microsoft, güvenlik açığını düzeltmek için yeni bir güncelleme yayınladı.

Microsoft, Windows 11'in ve 10'un Ekran Alıntısı Aracı'nda büyük bir güvenlik açıklığına neden olan hatası için yeni genel güvenlik güncellemelerini sunmaya başladı. Windows'un bu yeni güncellemesini almak için Microsoft Store'u açıp "Kütüphane" ve ardından "Güncellemeleri Al" seçeneğine tıklayarak Windows'ta kullandığınız uygulamaya yama yapmasını manuel olarak isteyebilirsiniz. Güncelleme sonrasında Microsoft, tüm kullanıcılarının sunulan bu yeni güncellemeleyi yüklemesini öneriyor.

windows-2

Windows 10 ve 11'in Ekran Alıntısı Aracı'sından kaynaklanan güvenlik problemi, yardımcı program tarafından kırpılmış PNG verilerinin üzerine düzgün şekilde saklamadığı ortaya çıktı. Kötü aktörlerin, özellikle hassas bilgileri saklamak için kırpılmış olan, düzenlenmiş görüntüleri kısmen kurtarmak için güvenlik açığından yararlanması bir çok güvenik açığına neden olduğu düşünülüyor.

Editör: Enes Sapmaz