Microsoft, Windows 11 reklam belasını yayınladı! Kapatmanın tek bir yolu var... Microsoft, Windows 11 reklam belasını yayınladı! Kapatmanın tek bir yolu var...

10 Ocak itibarıyla Windows 7 ve Windows 8.1 işletim sistemleri için destek resmi olarak bitiyor. Aynı zamanda Microsoft Edge tarayıcısı da bu iki işletim sistemini terk.

Edge ile birlikte bir diğer tarayıcı Google Chrome'un da Windows 7 ve 8.1 desteğini 7 Şubat'ta sonlanacak. İki tarayıcı da bu işletim sistemlerinde çalışacak ama herhangi bir güncelleme almayacak. Bunun yansıması olarak da tarayıcılarda oluşacak güvenlik açıkları sizi korumasız bırakabilir.

Geliştiricilerin web tabanlı içeriği uygulamalarına yerleştirmelerine olanak tanıyan araç olan WebView2 desteği de iki işletim sistemi için 10 Ocak'ta sona eriyor.

Windows 11'den daha fazla Windows XP, 7 veya 8 çalıştıran bilgisayar var

RIPWindows81

Lansweeper'ın geçtiğimiz ekim ayında 27 milyon Windows cihazla yaptığı araştırmada, Windows 11 çalıştırandan daha fazla XP, 7 veya 8 çalıştıran bilgisayar olduğunu ortaya çıkmıştı. Bu da birçok bilgisayarın Windows 11'e ya da 10'a geçmemesi halinde güvenlik risklerine karşı tehlike altında olacağı anlamına geliyor.

Microsoft, 2020'de Windows 7 desteğinin sona erdiğini duyurmuştu. Hala güncelleme alan kullanıcılar, fazladan üç yıllık genişletilmiş güvenlik yamaları için ödeme yapanlar. Ancak artık onlar da yeni güncellemeleri alamayacak.

Windows 7 ve 8.1 çalıştıran bir cihazınız varsa vakit kaybetmeden Windows 10 ya da 11'e geçmenizi öneririz. 

Editör: Burak Karahan