Aranıp durulan molekül, yeni oluşan bir yıldızı çevreleyen dönen bir gaz ve uzay tozu diski olan gezegenöncesi diskten gelen veriler kullanılarak keşfedildi. Metil katyon ve diğer karbon bileşikleri, diğer bileşiklerin oluşumunda önemli bir rol oynar ve sonuçta yıldızlar, gezegenler ve yaşam için temel oluşturur. 

Araştırmacıların bu keşifleri, araştırmacılara Dünya'da yaşamın nasıl geliştiği ve evrenin nasıl oluştuğu hakkında daha fazla fikir verecek.

Dünya'daki tektonik aktiviteler düşünülenden daha öne başlamış olabilir! Dünya'daki tektonik aktiviteler düşünülenden daha öne başlamış olabilir!

Fransa'daki Paris-Saclay Üniversitesi'nden Marie-Aline Martin-Drumel yaptığı açıklamada, "Bu tespit yalnızca Webb'in inanılmaz hassasiyetini doğrulamakla kalmıyor, aynı zamanda CH3+'nın yıldızlararası kimyada varsayılan merkezi önemini de doğruluyor" dedi. 

Avcı Bulutsusu'nda yaklaşık 1.350 ışıkyılı uzaklıkta bulunan yıldız, kırmızı bir cücedir. Kırmızı cüceler en küçük ve Samanyolu'ndaki en yaygın yıldızlardır.

Keşif, James Webb Uzay Teleskobu ile mümkün olan çığır açan araştırmanın en sonuncusu. Geçen ay astronomlar, Fomalhaut yıldızı adı verilen genç bir yıldızı çevreleyen çok sayıda enkaz halkası gözlemlediler. Ayrıca Nisan ayında, James Webb Uzay Teleskobu, patlayan bir süpernova yıldızının en ayrıntılı görüntülerini yakalamayı başardı.

Editör: Enes Sapmaz