Dizüstü bilgisayarların, telefonların ve EV'lerin geliştirilmesinde önemli bir rol oynayan John Goodenoung 100 yaşında hayatını kaybetti.

Araştırmacılar on yıllar önce lityum pilleri araştırıyorlardı. Örneğin Dr. M. Stanley Whittingham, lityum ile titanyum disülfiti birleştiren bir tasarım üretti. Ancak The New York Times, 1980'de Oxford Üniversitesi'ndeyken büyük bir atılım gerçekleştirenin Goodenough olduğunu vurgulamaktadır. Güvenliği büyük ölçüde artırırken daha güçlü bir voltaj üreten lityum ve kobalt oksit katmanlarıyla bir katot yaptı. Kurşun asit (arabalarda kullanılır) ve nikel-kadmiyum (birçok taşınabilir elektronikte bulunur) gibi önceki pillerden çok daha fazla kapasiteye sahipti.

Cyberpunk lensler gerçek oluyor! Uzaktan cihaz kontrol edebilecek Cyberpunk lensler gerçek oluyor! Uzaktan cihaz kontrol edebilecek

950'lerde ve 1960'larda MIT'deki görevi sırasında, birçok bilgi işlem ürününde gördüğünüz rasgele erişim belleği (RAM) haline gelecek olan teknolojinin öncülüğünü yaptı. Patentleri rutin olarak meslektaşlarıyla paylaştı. Aynı zamanda 90'lı yaşlarında aktif bir araştırmacıydı ve birkaç yıl öncesine kadar yenilenebilir enerji ve EV'ler için çığır açan performans vaat eden yeni nesil pil teknolojisi geliştiriyordu.

Kamu çevrelerinde nispeten bilinmemekle birlikte, Goodenough çalışmaları için takdir gördü. Diğer ödüllerin yanı sıra 2019'da Nobel Kimya Ödülü'nü ve 2011'de ABD Ulusal Bilim Madalyası'nı aldı.

Editör: Enes Sapmaz