Dijital Nefretle Mücadele Merkezi'nden (CCDH) yapılan yeni bir araştırma, Twitter platformunun yasağını kaldırdığı 10 hesaptan "yılda 19 milyon dolara kadar reklam geliri elde edeceğini" tahmin ediyor.

CCDH tarafından yayınlanan rapor, daha önce nefret dolu içerik ve tehlikeli komplolar yayınlamaktan yasaklanan 10 hesapla mevcut etkileşimi inceledi. Elon Musk'ın Twitter'ı devralmasının ardından yasaklanan hesaplar tekrar açıldı. Bu hesaplar arasında, influencer Andrew Tate, Daily Stormer'ın kurucusu Andrew Anglin, aşı karşıtı Robert Malone ve Gateway Pundit, aşırılıkçılık ve komplo teorileriyle ilişkili isimler bulunuyordu.

twitter (3)-1

Erişimlerini ve katılımlarını tahmin etmek için CCDH, Aralık ve Ocak aylarında 47 günlük bir süre boyunca bu hesaplardan gelen yaklaşık 10.000 tweeti analiz etti. Analizlere göre, "ortalama bir günde, on hesaptan gelen tweetler toplamda 54 milyon gösterim alındığı' belirtildi. Ortalamayı 365 gün boyunca alacağı etkileşimler takip edilince, hesapların bir yıl boyunca yaklaşık 20 milyar gösterime ulaşması beklendiği söylendi.

Bu gösterimlerin Twitter'a ne kadar reklam geliri getirebileceğini belirlemek için CCDH, reklamların yaklaşık her 6.7 tweet'te bir göründüğünü hesapladı. Ardından, Twitter reklamlarının 1.000 gösterim başına ortalama 6,46 ABD doları getirdiğini söyleyen analitik firması Brandwatch'ın verilerini kullanarak CCDH, hesaplar genelinde tahmini yıllık reklam gelirlerinde toplam 19 milyon dolar olan bir gelir cetveli çıkardı.

Snapchat'ten durumu kurtaracak yeni özellik! Snapchat'ten durumu kurtaracak yeni özellik!

twitter reklam (2)

Tahminler, Twitter'ın bu tartışmalı kullanıcılardan ne kadar kazanabileceğinin kesin olmasa da, kutuplaşan hesapların platform için ne kadar değerli olabileceğini gösteriyor. Ayrıca, daha da tartışmalı kullanıcıları geri getirerek Twitter'ın ne kadar kazanacağının altını çiziyor.

Editör: Enes Sapmaz