İspanya, plastik kirliliği sorununu çözmek için yeni bir kurallar paketi açıkladı. Yönetmeliklere uygun olarak , hükümetin tütün şirketlerini çevre kirliliğinin önemli sebeplerinden biri olan sigara izmaritlerini temizleme faturasını ödemeye zorlayacağı belirtiliyor.

7 Nisan BİM aktüel teknoloji ürünleri: Haftaya BİM marketlere Huawei Watch GT 2 geliyor! 7 Nisan BİM aktüel teknoloji ürünleri: Haftaya BİM marketlere Huawei Watch GT 2 geliyor!

İspanya Hükümeti , Ambalaj ve Ambalaj Atığına İlişkin Kraliyet Kararnamesini 27 Aralık'ta onayladı. Bu kararname, ambalaj atığı üretimini azaltmak ve plastiklerin geri dönüşümünü artırmak için bir dizi önlem içeriyor. Üreticileri yarattıkları kirliliği temizlemekten sorumlu tutmayı amaçlayan bu paket, Avrupa Birliği'nin girişimlerinden bile daha kapsamlı bir uygulamayı beraberinde getirecek.

sigara_izmariti_10_yilda_cozunuyor_1483079665_4516

Guardian'a göre , yeni önlemler tütün şirketlerine de uygulanacak, yani sigara izmaritlerini temizleme masraflarını ödemek zorunda kalacaklar. Ayrıca, kamusal alanlarda sigara izmaritlerinin nasıl atacakları konusunda halkı eğitmekten de sorumlu olacaklar. 

Sigaralar, genellikle biyolojik olarak parçalanmayan plastik selüloz asetat elyafından yapılan filtreleri nedeniyle çevre için önemli bir sorundur. Yılda 4,5 trilyon sigara izmaritinin çöpe atıldığı düşünülürse - üçte ikisi uygunsuz şekilde atılıyor - sorunun boyutu çok büyük. Bazı tahminler, kıyı ve şehir çöplerinin temizlenmesinde bulunan tüm çöplerin yüzde 40'a kadarının sigara filtreleri olduğunu öne sürüyor. 

Editör: Burak Karahan