Yeni gelitşirilen yapay zeka algoritması, şiddet ve mülkiyet suçlarıyla ilgili kamuya açık verilerden zaman ve coğrafi konumlardaki kalıpları öğrenerek suçu tahmin ediyor. Yapay zeka suçları 1 hafta önceden ve %90 doğruluk oranıyla tamin edebiliyor.

Yapay zeka ve makine öğrenimindeki ilerlemeler, suçlara karşı önlem almak isteyen ve polislik için bu teknolojileri kullanmak isteyen hükümetlerin ilgisini çekmiş durumda.  Bununla birlikte, erken suç tahminine yönelik araştırmalar her zaman tartışmalı bir konu olmuştur. Çünkü bunlar polis uygulamalarındaki sistemik önyargıları ve bunun suç ve toplumla olan karmaşık ilişkisini hesaba katmamaktadır.

Chicago Üniversitesi'nden sosyal bilimciler, şiddet ve mülkiyet suçlarına ilişkin kamu verilerinden zaman ve coğrafi konumlardaki kalıpları öğrenerek suçu tahmin eden yeni bir algoritma geliştirdi. Bu algroitma, gelecekteki suçları bir hafta önceden tahmin etmede yaklaşık %90 doğrulukla başarı göster

2022-07-04 11_19_31-wired-facialrec.jpg (1600×1067)

Ayrı bir modelde, araştırmacılardan oluşan ekip, olayları takip eden tutuklamaların sayısını analiz ederek ve bu oranları farklı sosyoekonomik statüye sahip mahalleler arasında karşılaştırarak polisin suça tepkisini de inceledi. Daha zengin bölgelerdeki suçların daha fazla tutuklamayla sonuçlandığını, dezavantajlı mahallelerde tutuklamaların düştüğünü gördüler. Yoksul mahallelerdeki suçlar, daha fazla tutuklamaya yol açmadı. Bu da polisin müdahalesinde ve uygulamasında önyargı olduğunu gösteriyor.

Yeni model, ayrı olayların zaman ve mekansal koordinatlarına bakarak ve gelecekteki olayları tahmin etmek için kalıpları tespit ederek suçu izole ediyor. Şehri kabaca 1.000 fit genişliğinde mekansal karolara böler ve aynı zamanda önyargıya tabi olan geleneksel mahallelere veya siyasi sınırlara güvenmek yerine bu alanlardaki suçları tahmin eder. Model, diğer yedi ABD şehrinden alınan verilerle de aynı performansı gösterdi: Atlanta, Austin, Detroit, Los Angeles, Philadelphia, Portland ve San Francisco.

2022-07-04 11_19_55-pic_1-1200x570.jpg (1200×570)

Sosyolog ve yardımcı yazar James Evans,  "Şehirdeki mahalleler hakkında yeni bir görüş oluşturan, yeni sorular sormamıza ve polis eylemini yeni yollarla değerlendirmemize izin veren, bildirilen suçların tahmini için şehre özgü kalıpları keşfetmenin önemini gösteriyoruz" dedi.

Bilim insanları, kurbağalar için saunalar inşa etti! Onları korumanın tek yolu... Bilim insanları, kurbağalar için saunalar inşa etti! Onları korumanın tek yolu...

Sizce gelecekte suçların önceden engellenmesi için bu tip yapay zeka algoritmalarına güvenmemiz gerekir mi? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.

Editör: Burak Karahan