Damien Hirst'ün dünya çapında en ikonik sanat projesinden biri olarak anılan eser, kızgın hayvan hakları aktivistlerinin şikayetleri üzerine müzeden kaldırılma kararı alındı.

Sinekler bu sanat eseri için ölüyordu

İngiliz asıllı sanatçı Damien Hirst tarafından 1990 yılında oluşturulan 'A Thousand Years (Bin Yıl)' adlı sanat eseri, ilk yıllarında eleştirmenler tarafından çok olumlu etkileşimler almıştı. Hirst'ün bu sanat eseri, bir tarafı sinekler ve sinek larvalarıyla dolu ve diğer tarafı ise UV ışığı içeren iki bölüme ayrılmış büyük bir cam kutudan oluşuyor.

sinek thousand years sanat eseri (6)

Sadece bununla kalmayan eserde, larvalar yetişkinliğe ulaşıp sinek evresinde kendilerini öldürecek bir ışığa doğru zaman içinde yavaş yavaş çekilirler.

Sanat eserinin önceki yinelemesinde inek kafası yer alıyordu

Ayrıca çalışmanın önceki yinelemelerinde, çürüyen bir inek kafası bile yer alıyordu.

sinek thousand years sanat eseri (1)

Eser son olarak Almanya'daki Kunstmuseum Wolfsburg'da sergilendi, ancak PETA'dan gelen eleştirilerin ardından sonra müze tarafından kaldırılma kararı alındı.

Su ürünleri, hem ekolojik hem de beslenme problemlerini çözebilir Su ürünleri, hem ekolojik hem de beslenme problemlerini çözebilir

Eserin müzeden kaldırılması için kampanya yürüten grup, hayvan zulmünün açık bir örneği olduğunu iddia ederek sanat eserini kaldırılmasını ibraz etti.

"Hayvanları öldürmenin sanatla hiçbir ilgisi yok"

Ayrıca olayla ilgili açıklamada bulunan bir PETA sözcüsü, "Hayvanları öldürmenin sanatla hiçbir ilgisi yok, sadece kendi çıkarları için kelimenin tam anlamıyla hiçbir şeyden vazgeçmeyecek insanların kibrini gösteriyor" dedi.

sinek thousand years sanat eseri (4)

(Damien Hirst)

Bahsi geçen eleştirilere yanıt veren müze müdürü Andreas Beitin, "Sineklerin 'Hayvan Refahı Yasası' kapsamına girmediklerini düşündük" dedi.

Kunstmuseum Wolfsburg müzesinin genel müdürü Otmar Böhmer açıklamalara şunları ekledi: "Hayvanların bizi eğlendirmek için orada olmadıklarını veya bizim onları sömürdüğümüze dair hayvan koruma organizasyonuyla aynı temel fikirleri paylaşıyoruz."

sinek thousand years sanat eseri (5)

Geçtiğimiz dönemlerde çalışmasının arkasındaki konsepti tekrar açıklayan Hirst, eserinin ölüm ve yaşam kavramını içerdiğini belirtti.

Değerli düşüncelerinizi biz Megabayt ekibiyle yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Editör: Enes Sapmaz