Çok yüksek fiyatlar ödememize rağmen internet hızlarının düşük olduğu konusunda çoğu insan yakınıyordur. Ancak Amerika'nın Michigan eyaletinde yaşayan Jared Mauch isimli adam, bu isyanını bir üst boyuta taşıdı.

Jared Mauch yaşadığı bölgedeki yüksek internet fiyatlarından ve düşük hızlardan o kadar şikayetçiydi ki, çözümü kendi fiber internet servis sağlayıcısını (ISS) kurmakta buldu. Kurduğu internet servis sağlayıcısını daha da büyütmek için çalışmalarına başlayan Mauch, daha fazla insana internet hizmeti ulaştırmak istiyor.

Şu an için 70 müşteriye internet hizmeti sunan Jared Mauch'un kurduğu bu yeni ISS, daha düşük fiyatlarla yüksek hızlı internet sunuyor. 

Peki bu hikaye nasıl gelişti?

Geçtiğimiz yıl ABD hükümeti, koronavirüsün açmış olduğu yaraları gidermek için bir fon tahsis etti. ABD’nin oluşturduğu ülke genelinde 350 milyar dolarlık fon, çeşitli alanlarda kullanılmak için eyaletlere ve yerel yönetimlere aktarılıyor. Michigan’ın Washtenaw ilçesinin altyapı projeleri için ise bu fondan 71 milyon dolar ayrılmış durumda. Bu paranın bir kısmı da geniş bant altyapısında kullanılmak üzere tahsis edilmiş.

Jared Mauch'a AT&T şirketi tarafından sunulan sadece 1.5 Mbps DSL interneti ve Comcast firmasından kendisine interenet götürmek için istenen 50.000 dolar, adamı bu girişime iten en büyük fatkör olmuş. Mauch, kendisine 10.000 dolarlık bir teklif yapılasydı bile bunu kabul edeceğini, internet sorunlarıyla uğraşmaktan bu denli yıldığını belirtiyor. Yaşadığı kasabada ise birçok kullanıcı Comcast interneti kullanırken kendisi ise 50 Mbps kablosuz bir internet servisi kullanmaktaydı.

yuksek-internet-fiyatlarina-isyan-eden-adam-kendi-internet-servisini-kurdu-1-pjPURQER

Kendi kurduğu internet ne kadar hızlı?

Jared Mauch, altyapı çalışmaları için ihalelere katılmış ve ihaleyi katılan isim olmuş. Ardından da  internet erişimi olmayan veya yetersiz hizmet alanlara kendi internetini sunma fırsatını yakalamış oldu. Devletten aldığı fon ile ISS ağını kuran Mauch, hali hazırda kurulu olan 22 kilometrelik fiber ağını yaklaşık olarak 84 kilometreye genişletmesi gerekiyor.

52 yıldır esir tutulan katil balina Lolita sonunda serbest bırakılıyor 52 yıldır esir tutulan katil balina Lolita sonunda serbest bırakılıyor

Kırsal bir bölgede yaşayan Mauch, kendi internet hizmetini tek bir eve götürmek için yaklaşık olarak 800 metrelik fiber hatta ihtiyaç duyuyor. Her bir eve ulaşmak için 30.000 dolarlık maliyet söz konusuyken kurulum ücreti ise 199 dolar.

İşte tam da burada sorduğunuz soru "Mauch'un 30.000 dolar karşılığında evlere götürdüğü internet ne kadar hızlı?" cevabını buluyor. Mauch'un sunduğu internetin aylık 55 dolarlık 100 Mbps simetrik fiber interneti ve aylık 79 dolarlık 1 Gbps simetrik fiber interneti diğer rakiplerine adeta fark atıyor. Projenin 2023’ün sonuna adar tamamlanması hedeflenirken müşteri sayısının 600’e ulaşması öngörülüyor.

Editör: Burak Karahan