Romanya Başbakanı Nicolae Ciuca, hükümetin 'yeni fahri danışmanı' olarak 'Ion' adlı bir yapay zeka asistanını duyurdu.

The Washington Post'un aktardığına göre Ion, bir basın toplantısında kendini tanıtırken "Merhaba. Bana hayat verdin. Ben Ion. Şimdi benim rolüm seni temsil etmek. Bir ayna gibi," dedi .

Ayna benzeri, yekpare bir gövde ve kasvetli, derin bir sesle, Ion'u bilim kurgu klasiği "2001: A Space Odyssey"deki HAL 9000 ile karşılaştırıyorlar. Ancak Ion, yalnızca bir uzay gemisinden sorumlu olmak yerine, tüm bir ülkenin duygularını ölçmekten sorumlu.

Ciuca, "Ion, yapay zeka aracılığıyla, hiçbir insanın yapamayacağını yapacak: tüm Rumen halkını dinleyecek ve onları Romanya hükümeti önünde temsil edecek." dedi.

FqJPCX3X0AAYZSr

Yapay zeka, vatandaşların görüşlerini ve şikayetlerini toplamak için sosyal medyayı tarayacak ve daha sonra bunları birleştirip, en azından teoride kararlarını bildirmek için geri bildirimi kullanacak olan hükümete politika fikirleri olarak yorumlayacak.

Endişeli vatandaşlar, anlatmak istediklerini iletmeye gerçekten istekliyseler, sağlanan bir web portalını kullanarak doğrudan Ion ile etkileşim de kurabilecekler.

Depremzedeler özel iletişim vergisinden muaf tutulacak Depremzedeler özel iletişim vergisinden muaf tutulacak

Ancak birçok eleştiride Ion'un aslında insanları gözetlemek ve karşıt görüşte olanları elemek için kullanılabileceğini söylüyor. 

Yani aslında halkı dinlemek yerine halkı fişleme tehlikesi de mevcut.

Editör: Burak Karahan