Neil Armstrong ve ekibi 1969'da Ay'a ilk ayak bastıklarında, insanların Dünya uydusunda yaşamlarını sürdürebileceği kendine yeten bir kolonin ne zaman kurulacağı soruları ortaya çıkmıştı. Beklenen cevap oldukça uzun sürmüş olabilir ama bazı şanslı kişiler, bu uzay yaşamına ayak uydurma fırsatına sahip olacak.

Google'dan metan kirliliğine yapay zeka çözümü! Google'dan metan kirliliğine yapay zeka çözümü!

nasa ay icon (1)

NASA'nın Ay koloni ihalesi ICON'a verildi

Belirtilen ilk bilgilere göre, NASA, ay yüzeyinde iniş pistleri, yaşam alanları ve yollar inşa etmek için büyük yatırımlarda bulunacak. NASA'nın tüm dünyaya duyurduğu Ay ihalesi, 'inşaat teknolojileri geliştirecek' ABD merkezli bir şirket olan ICON'a verildi.

Bu yeni sözleşme hakkında konuşan NASA'nın Uzay Teknolojisi Misyon Müdürlüğü'nde teknoloji direktörü Niki Werkheiser şu sözleri söyledi: "Başka dünyaları keşfetmek için, bu ortamlara ve keşif ihtiyaçlarımıza uyarlanmış yenilikçi yeni teknolojilere ihtiyacımız var."

"Ticari ortaklarımızla bu gelişmeyi ileriye taşımak, gelecekteki görevler için ihtiyaç duyduğumuz yetenekleri yaratacaktır."

Ay projesi NASA ve ICON çalışmalarının ortaklığında ilerleyecek

57,2 milyon dolar değerindeki sözleşme 2028 yılına kadar sürecek ve ICON'un ticari faaliyetleri NASA'nın diğer uzay çalışmaları üzerine inşa edilecek.

NASA, ICON'un Ay'dan Mars'a Gezegen Otonom İnşaat Teknolojileri (MMPACT) projesi kapsamında NASA'nın Marshall Uzay Uçuş Merkezi ile birlikte çalışacağını belirtti. Şirket daha önce en son teknoloji projelerinde gücünü tüm dünyaya göstermişti, bu nedenle NASA'nın sözleşmeyi ICON firmasına vermesi şaşırtıcı değil.

2018'de ICON, ABD'de ilk 3D baskılı evi inşa etmişti ve şirket bu evleri yalnızca ABD'de değil, Meksika'da da tüm topluluklara teslimini gerçekleştirdi.

ICON ayrıca, Mars Dune Alpha olarak bilinen, 1.700 metrekarelik simüle edilmiş bir Mars habitatı projesi çalışmaları yürüttü. Bu proje, NASA tarafından astronotlarını 2023'ten itibaren uzun süreli görevler için eğitmek için kullanılacak.

nasa ay icon (3)

Bu mega projenin ortaklığının, NASA'nın önümüzdeki on yıl içinde ayda bir üs kurma ve oraya insanları gönderme hedefine yardımcı olacağı umuluyor. Ayrıca ABD uzay ajansı için daha da iddialı olan bir diğer misyon ise, astronotları 2030'ların sonunda veya 2040'ların başında Mars'a göndermek.

Daha önce bir NASA şefi yaptığı açıklamalarda, önümüzdeki on yılda Ay'da yaşayan insanları 'kesinlikle' göreceğimizi söylemişti.

Orion ay uzay aracı programı lideri Howard Hu açıklamasında, "Kesinlikle bu on yılda, uzun süre yaşayan insanlara sahip olacağız." dedi.

"Yüzeyde ne kadar kalacağımıza bağlı olarak, yaşayacaklar, habitatları olacak, yerde keşif araçları olacak. NASA'da da bunun üzerinde çalışıyoruz, bu yüzden sadece insanları aya götürmek için değil, aynı zamanda insanları ayın yüzeyine çıkarmak için de çalışabiliyoruz, yine de altyapıya sahip olmaları gerekiyor."

Editör: Enes Sapmaz