Samsung'un efsane Galaxy S serisi, yıllardır markanın en üst seviye modellerine yani amiral gemisi olarak tabir edilen cihazlarına ev sahipliği yapıyor. iPhone'un yıllardır en büyük rakibi olan Galaxy S serisi telefonlar şirketin en tepe modelleri olmuştu. Ancak son yıllarda bu durum değişiyor. Samsung, katlanabilir telefonların 'gelecek' olduğuna inanıyor ve bu da Galaxy S serisinin sonu olabilir.

Samsung-Galaxy-S-series-evolution

Samsung, Galaxy S serisinin fişini çekebilir 

Samsung'un yeni Galaxy Z Fold5 ve Galaxy Z Flip5 serisi katlanabilir telefonları, Galaxy S serisi için sonun başlangıçı olabilir. Samsung 10 yıldır üzerinde çalıştığı katlanabilir ekran teknolojisini artık daha da öne çıkarmak istiyor. Katlanabilir telefonları standart haline getirmek isteyen şirket, Galaxy Z Fold ve Z Flip modellerinin problemlerini çözmek ve birçok alanda kalitesini artırmak için büyük çaba harcıyor.

Katlanabilir telefonları en tepe noktaya koyacak olan Samsung, Galaxy S serisini daha aşağıda bir sınıfa konumlandırabilir ya da seriyi tamamen bitirebilir. 2023 yılının sonunda bu iki ihtimalin gerçekleşmesi birçok analist tarafından yüksek olasılıklı olarak gösteriliyor.

Katlanabilir telefonların problemleri çözülüyor

Samsung, katlanabilir telefonların yaşadığı teknik arızaları ortadan kaldırmak için çok uzun süredir ar-ge çalışmalarını sürdürüyor. Bunlardan en önemlisi de ekranlardaki kırışıklık sorunu. 

Google, Chrome'a eklenecek yeni sekme özelliklerini tanıttı! Google, Chrome'a eklenecek yeni sekme özelliklerini tanıttı!

Ayrıca şirket, akıllı telefonu adeta bir bilgisayara dönüştüren DeX hizmetini Galaxy Z Flip için üretilen yeni modellere de getirmeye hazırlanıyor. Bunun yanında fotoğraf ve video çekimi konusunda daha verimli ve daha yüksek kamera çözünürlüklerini de yeni katlanabilir telefon modellerinde göreceğiz. 

src_340x191galaxy-z-fold-4-ve-galaxy-z-flip-4-turkiye-fiyatlari-belli-oldu

2023 yılı sonunda çıkması beklenen Galaxy Z Flip 5'in bahsettiğimiz sorunlardan arınmış ve daha donanımlı bir model olarak karşımıza çıkma ihtimali bir hayli yüksek. Samsung bu yılın ilk üç çeyreğinde 14 milyon adet katlanabilir telefon sattı.

Güney Koreli teknoloji devi, gelecek yıl 26 milyon adet katlanabilir telefon sevkiyatı yapmayı planladığı da gelen haberler arasında. Galaxy Z Flip 5 ve Galaxy Z Fold 5'in çıkmasıyla artık yeni amiral gemileri olarak bu modelleri göreceğiz ve belki de Galaxy S serisi tarihin tozlu raflarına kaldırılacak.

Editör: Burak Karahan