Güney Tayland'daki maymunlar, açık hurma yemişlerini dövmek için taşları veya kayaları kullanırlar ve istemeden taş parçalarını paramparça ederler. Araştırmacılar, bu parçaların eski hominidler tarafından kasıtlı olarak yaratıldığı varsayılan bazı keskin kenarlı taş aletlere benzediğini söylüyor.

Arkeolog Tomos Proffitt ve meslektaşları, Tayland'ın uzun kuyruklu makaklarının (Macaca fascicularis), daha önce yaklaşık 3,3 milyon ila 1,56 milyon yıl öncesine ait 17 Doğu Afrika insansı yerleşim yerinde bulunan taş pullarıyla kolayca karıştırılabilecek parçalar ürettiğini söylüyor. Bilim insanlarının Science Advances dergisinde 10 Mart'ta bildirdiğine göre, bulgular, eski hominidlerin fındık, kemik veya diğer nesneleri parçalamak için kayaları kullanırken bazen taş pullarını kazara yaratmış olabileceğini gösteriyor.

Bu pembe ürkütücü sıvı robotlara deri olacak! Bu pembe ürkütücü sıvı robotlara deri olacak!

Önceki araştırmalar, Brezilya'daki kayaları koruyan kapuçin maymunlarının farkında olmadan insansı benzeri taş pullar ürettiklerini zaten göstermişti.

maymun bulgu (1)

Proffitt'e göre, bu iki maymun türünün kayalara vurmasıyla ilgili gözlemler, hominidlerin kasıtlı olarak bazı antik taş pulları yapmış olmaları gerektiğine dair uzun süredir devam eden bir varsayımı baltalıyor. Proffitt, bu tür tespitlerin nasıl yapıldığını yeniden değerlendirmenin zamanının geldiğini ileri sürüyor.

Proffitt'in araştırma grubu, maymunların yaşadığı adadaki 40 makak fındık kırma alanında 219 tam ve parçalanmış taş pul tespit etti. Almanya, Leipzig'deki Max Planck Evrimsel Antropoloji Enstitüsü'nden Proffitt, makak ve hominid taş pulları arasında bazı farklılıklar olduğunu söylüyor.

Proffitt, bu tür ipuçlarının arkeologların eski insansıların taş pulları kasten mi yoksa kazara mı yaptığını tahmin etmek için kılavuzlar geliştirmelerine yardımcı olabileceğini belirtiyor.

Editör: Enes Sapmaz