Grönland ve Kanada arasında yeni bir mikro kıta keşfedildi! Grönland ve Kanada arasında yeni bir mikro kıta keşfedildi!

ispace Baş Teknoloji Sorumlusu Ryo Ujiie Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında, "İticilerini ateşlemek için yakıtı biterken görünüşe göre yüzeye doğru serbest düşüşe geçti." dedi.

SpaceX'in Starship roketinin fırlatma rampasından çıktıktan birkaç dakika sonra muhteşem bir şekilde patlamasının ardından bir hafta içinde ticari uzay alanında yaşanan ikinci gerileme oldu.

Herhangi bir özel bir firma henüz aya iniş yapmayı başaramadı. Sadece Amerika Birleşik Devletleri, eski Sovyetler Birliği ve Çin, son yıllarda Hindistan ve İsrail Ay'a iniş yapabilmişti.

ay-5

Ay'a geziciler gibi yükleri taşımak için çalışan ve ilgili verileri satan Ispace, Tokyo Menkul Kıymetler Borsası'na daha iki hafta önce kote olmuştu ve beklentileriyle ilgili çılgın bir heyecan hisselerini o zamandan bu yana yaklaşık yedi kat artırmıştı. Ancak hayal kırıklığı, Çarşamba günü çok sayıda hissesinin satış yemesine yol açtı. Bütün gün işlem görmeyen hisse senedi, alış ve satış emirlerinin dengesini yansıtan borsa tarafından belirlenen zorunlu kapanış fiyatında %20 düşüşle kapandı.

Japonya'nın üst düzey hükümet sözcüsü Hirokazu Matsuno, görevin başarılı olmamasına üzülmekle birlikte, çabaları yerel bir uzay endüstrisinin gelişimi için önemli olduğu için ülkenin ispace'in "denemeye devam etmesini" istediğini söyledi.

Editör: Enes Sapmaz