Palantir halihazırda yerel gözetim hizmetleri gibi ürünlerini ABD'ye satmıştı. Son olarak bu hizmetlerin askeri bir planlama versiyonu olan Palantir Yapay Zeka Platformu'nun (AIP) bir video demosunu yayınladı. Sistemin kendisi, OpenAI'nin GPT-4'ü veya Google'ın BERT'si gibi büyük dil modellerini (LLM'ler) özel olarak işletilen ağlara entegre etmek için tasarlanmış olsa da, yaptıkları ilk şey onu modern savaş alanlarına uygulamak oldu.

Paylaşılan video demosunda, Doğu Avrupa harekatını izlemekle görevli bir askeri operatör, düşman kuvvetlerinin sınıra yakın bir yerde toplandığını keşfediyor ve ChatGPT tarzı bir dijital asistandan keşif uçağı konuşlandırma, algılanan saldırganlığa karşı taktiksel tepkiler geliştirme ve hatta yardım isteyerek yanıt veriyor. 

Opera, tarayıcısına yapay zeka müjdesini verdi! Opera, tarayıcısına yapay zeka müjdesini verdi!

Video, "LLM'ler ve algoritmalar, yasal ve etik bir şekilde kullanılmalarını sağlamak için bu son derece düzenlenmiş ve hassas bağlamda kontrol edilmelidir" açıklamasıyla uygulamadan biraz bahsediyor. AIP'nin operasyonu üç "temel sütuna" dayandığını belirtiyor; birincisi, AIP'nin hem sınıflandırılmış hem de sınıflandırılmamış verileri etik ve yasal olarak gerçek zamanlı olarak ayrıştırabilen, sınıflandırılmış bir sistem genelinde konuşlandırılacağıdır. Şirket, bunun nasıl çalışacağı konusunda ayrıntılı bilgi paylaşmadı. Üçüncü sütun ise, sistemin yetkisiz eylemler gerçekleştirmesini önlemek için kurula geri bildirim sağlar.

Editör: Enes Sapmaz