Apple'ın son dönemde daha fazla gelir elde etmek için planladığı değişikliklerden bazıları ortaya çıktı. Bu değişiklikler kullanıcıları oldukça rahatsız edecek cinsten. 

Bloomberg yazarı Mark Gurman’ın haberine göre teknoloji devi şirket, pek kendilerinen alışık olmadığımız bir yola gidecek ve iPhone-iPad cihazlarında daha fazla reklam gösterecek.

Ön yüklü uygulamalarda reklam 

Apple cihazlarında önceden yüklü gelen Podcast'ler, Kitaplar ve Haritalar gibi bazı uygulamalarda reklam bulunmuyor. Ancak Apple, Haritalar uygulamasında restoran, mağaza veya yakındaki diğer işletmeleri aradığınızda öneriler gösterebilen arama ağı reklamlarını test etmeye başladı. 

Haritalar uygulamasında test edildiği belirtilen reklamların, kullanıcılar belli bir arama terimi girdiğinde arama sonuçlarında en üstte görünmek için ödeme yapan işletmeler mantığıyla çalışabileceği belirtiliyor.

-1x-1-1

App Store'da da daha fazla reklam

Şu anda Apple'ın uygulama mağazası olan App Store'da, uygulama geliştiricileri istedikleri arama terimlerine reklam verip üst sıralarda gözükebiliyorlar. Ancak yeni dönemde bu reklamlar daha fazla yerde karşımıza çıkacak. Bu reklamları nerede göreceğimiz konusunda henüz bir ekran görüntüsüne sahip değiliz. Muhtemelen bu testler açık beta süreçlerinde başladığında net bilgilere de ulaşacağız.

Son bilgilere göre bu reklamların, Today, yani Bugün sekmesinde ve üçüncü parti uygulama indirme sayfalarında da göstereceği yönünde.

Peki Apple'ın iPhone ve iPad'lerde reklam hamlesine gelen eleştiriler ne yönde?

Apple'ın ortaya çıkan bu reklam planı sonrası, şirkete birçok önemli yerden eleştiriler yağdı. Bu eleştirilerin çıkış noktasına bakıtğımızda ise sağlam temellere dayanıyor. Şöyle bir bakıtğımızda:

Samsung telefonlarda yeni dönem! Çağrı sırasında eş zamanlı olarak çeviri yapacak... Samsung telefonlarda yeni dönem! Çağrı sırasında eş zamanlı olarak çeviri yapacak...
  • Şirketin kurucu ortağı ve eski CEO'su Steve Jobs, 2011 yılında iCloud'un hiç reklam içermeyeceğini açıklamıştı. Fakat bu günmümüzde değişmiş durumda.
  • Reklam gösterilecek uygulamalar Apple'ın uygulamaları. Yani onlarca bin TL para verip yerleşik uygulamalarda reklam görmeye devam etme çelişkisi var.
  • Reklamlar için diğer geliştiricilere yasaklanan Apple hesabınızdan gelen verilerin kullanılması durumu, Apple için geçerli değil. Bu da ortaya ciddi bir tekelleşme durumu çıkarıyor.
  • Ayarlardan reklam kişiselleştirme özelliği kapatılsa bile operatör, cihaz tipi ve son okuduklarınız gibi temel veriler toplanmaya devam ediyor. 

-1x-1

Tüm bunların yanında teknoloji devi Apple'ın yıllık reklam geliri tam 4 milyar doları buluyor. Hala bu geliri çift hanelere çekmek isteyen Apple, kullanıcısını düşünmemeye devam ediyor.

O zaman soru şu: Bu kadar çok para verip reklam görmek ne kadar mantıklı?

Editör: Burak Karahan