iPhone 11 modeli kullanıcıları özellikle telefonlarının su geçirmezlik özelliği konusunda ne kadar dayanıklı olduklarını her daim sorgulamaktadır. 60529 sayılı IEC standardı kapsamında IP68 sertifikasına sahip olarak üretilen iPhone 11 serisi belirli koşullar çerçevesinde kullanıma da bağlı olarak oldukça dayanıklıdır.

iPhone 11 Su Geçirir Mi?

iPhone 11 serisinin 3 adet telefon modeli bulunmaktadır. iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max modelleri su geçirmeme özelliğine sahip olmakla birlikte toza karşıda dayanıklıdır. iPhone 11 modelinin suya dayanıklılık testi, laboratuvar ortamlarında gerçekleşmiştir. Kontrollü olarak yapılan testlerde 60529 sayılı IEC standardı kapsamında IP68 derecesi (30 dakikaya kadar maksimum 2 metre derinlik) elde edilmiştir.

iPhone 11 marka akıllı telefonlar 2 metre derinlikteki suyun içerisinde 30 dakika kadar; iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max telefonlar ise en fazla 4 metre derinlikteki suyun içerisinde 30 dakika kadar dayanabilmektedir.

iphone-11-su-gecirir-mi-1

Suya maruz kalmış bir iPhone 11 marka telefonda sadece hoparlörden boğuk ses gelmesi ve ses seviyesinin düşmesi gibi problemler yaşandığı gözlemlenmiştir. Bu problemlerinde ortalama 72 saat kurutulduktan sonra yol olduğu belirlenmiştir. iPhone 11 marka telefonda sadece su ve toza karşı değil ayrıca da kahve, soda ve benzeri sıvıların yanlışlıkla dökülmesi durumlarında da kendini koruyabilme özelliğine sahiptir.

iPhone 11 Suya Düştü Ne Yapmalıyım?

Su geçirmez özelliği ile bilinen iPhone 11 marka telefonunuz suya düştüğü durumlarda hiçbir şey yapmadan beklemeniz gerekmektedir. Telefonun suya dayanıklılığı sayesinde belirli koşullar çerçevesinde devreleri zarar görmez ve çalışmaya devam eder.

Yinede iPhone 11 telefonunuz suya düştüyse öncelikle hemen sudan çıkarmanız gerekmektedir. Ana kartın yanma ihtimali göz önüne alındığında bu durumu engellemek için telefonunuzu hiç vakit kaybetmeden kapatmalısınız.

iphone-11-su-gecirir-mi-2-1

Sim kart yuvasına su kaçma ihtimaline karşın kişi bilgileriniz telefonda tutuluyorsa herhangi bir kayıp yaşamamak adına sim kartınızı mutlaka telefondan çıkarmalısınız. Telefonunuzu bir havlu veya kağıt havlu içerisine sarabilirsiniz. Ancak bu gibi durumlarda kesinlikle telefonunuzu sallamamanız gerekmektedir.

App Store müjdeyi verdi: Retro oyun konsolları iPhone'lara geliyor... App Store müjdeyi verdi: Retro oyun konsolları iPhone'lara geliyor...

iPhone 11 marka telefonunuzun tüm donanımlarının kuruması için son olarak pirinç dolu bir torbaya koyun. Torbadaki havayı boşaltarak ağzını sıkıca kapatın. Oda sıcaklığından biraz daha yüksek bir yerde tutarak en az 36 saat boyunca pirinç dolu torba içinde bırakın. Ardından da telefonunuzu bu torba içerisinde çıkartarak yeniden başlatıp kullanabilirsiniz.