Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından Instagram'ın iki kurucu ortağı Kevin Systrom ve Mike Krieger, bundan dört yıl önce Instagram'ı bırakarak yeni bir girişim başlatmıştı. Kendi platformlarını geliştiren ikili 'Artifact'i resmen duyurdu.

Instagram'dan müzik paylaşma alışkanlığını değiştirecek yeni özellik! Instagram'dan müzik paylaşma alışkanlığını değiştirecek yeni özellik!

Kevin Systrom ve Mike Krieger, Artifact ile ilgili yaptıkları açıklamada şu ifadeye yer verdiler:

"Yapay zeka teknolojisini kullanan kişiselleştirilmiş bir haber akışı. TikTok'un metin versiyonu. Google Reader'ın bir uygulama olarak yeniden doğuşu. Twitter'a sürpriz bir saldırı."

artifact-logo-do-app-1024x576

Artifact isimli uygulama, The New York Times gibi ünlü haber kaynaklarının içeriklerini barındıracak. Kullanıcılara ilgi alanlarına göre haber akışları gösterecek.  Arkadaş ekleme özelliğine de sahip olacak platformda, doğrudan mesaj özelliği de yer alacak. Kullanıcılar bu sayede, bir haber ile ilgili olarak arkadaşlarıyla tartışma imkanı yakalayacaklar. Gelişmiş yapay zeka, kullanıcılara en doğru haberleri ve içerikleri sunacak.

Instagram kurucu ortaklarının yeni uygulaması, şu an için beta aşamada ve herkese açık değil. Şimdilik sadece davet usulü ile kullanıcı kaydı yapılmasına imkan tanıyan platform, beta aşamasının sona ermesi ile tüm tüketicilerin beğenisine sunulacak. Uygulamanın neler sunacağı, ilerleyen dönemlerde daha fazla netlik kazanacak.

Artifact'in internet sitesine buradaki bağlantı üzerinden ulaşarak bekleme listesine kayıt olabilirsiniz. Ön kayıt için telefon numaranızı alan adı koduyla (+90) girmeyi unutmayın.

Editör: Burak Karahan