NASA'nın tahminine göre, Dünya bilimi görevleri sadece 2024 yılında yaklaşık çeyrek milyon terabayt veri üretecek. Bu ham uydu verilerini verimli bir şekilde kazmak ve kullanmak için IBM, HuggingFace ve NASA, yeni bir jeo-uzamsal temel modeli oluşturmak üzere bir araya geldi.

Her markette bulunan bu malzeme karbondioksiti emebiliyor! Her markette bulunan bu malzeme karbondioksiti emebiliyor!

IBM, NASA'nın Harmonize Landsat Sentinel-2 uydu verilerini kullanarak temel modeli Watsonx.ai'den yararlandı. Bu uydu verileri, kara ve kıyı bölgeleri üzerinde yüksek çözünürlüklü optik görüntüler elde etmek için inşa edilen Sentinel-2 uydu çifti tarafından toplanır.

dünya dönüş hızı (3)

Model, ormansızlaşmayı takip edebilen, mahsul verimini tahmin edebilen ve sera gazı emisyonlarını artırabilen yapay zekalar için temel teşkil edecek. HuggingFace, bu modeli açık kaynaklı AI platformunda barındıracak.

Ekip, "taşkın ve yanık izi haritalaması için etiketli veriler" üzerinde modeli ince ayarlayarak, performansı yüzde 15 iyileştirme başarısı elde etti.

IBM Research AI Başkan Yardımcısı Sriram Raghavan, açıklamasında açık kaynak teknolojilerinin iklim değişikliği gibi kritik keşif alanlarını hızlandırmak için önemli bir rol oynadığını belirtti. NASA'nın Dünya-uydu verileri deposunu açık kaynaklı AI platformu HuggingFace ile birleştirerek, gezegeni iyileştirmeye yönelik daha hızlı ve etkili çözümleri uygulamak için işbirliğinin gücünden faydalanacaklarını söyledi.

Editör: Enes Sapmaz