Pahalı bir hobi olarak sayılabilecek Magic: The Gathering masa oyunu, bazen de hırsızların hedefi haline gelebiliyor. Kanada'nın Ontario eyaletindeki bir masa oyunu kafesinde yaşanan soygunda, hırsızlar tam 200.000 dolar değerinde zarara sebep oldu.

Geçtiğimiz Cumartesi sabahı saat 03:45 sıralarında Round Table Board Game Café isimli masa oyunu kafesine giren iki erkek zanlı, güvenlik kameralarına yakalandı. İki hırsız, 3.000 dolarlık bir şişe viski, birkaç elektronik eşya ve mağaza sahiplerinin altı yıldır topladığı kapsamlı bir Magic: The Gathering oyun kartı koleksiyonu da dahil olmak üzere değerli eşyaları hedef aldı.

Mağazanın Magic kartlarına ek olarak, mağaza sahibi Thomas Gofton'ın 15.000 $ değerinde olduğu tahmin edilen kendi kişisel Magic koleksiyonuda çalındı.

2022-07-13 12_31_24-Window

Gofton, CTV News 'e verdiği demeçte, "Çalınan kartların yıllar süren emek ve zaman ile oluşturulmuş olması ve bir topluluğun emeği olması gerçekten kalbimi acıtıyor." dedi.

Guelph Polisi, kendi yetki alanında bu kadar yüksek dolar değerlerine sahip bir hırsızlık görmenin anormal olduğunu kaydetti. 

Magic: The Gathering kartlarının bazıları çok nadir ve değerli olabilir. Çok yüksek fiyatlara satılabilen kartların bazıları yüz binlerce dolara alıcı bulabiliyor. Gofton, bu hafta sonu yerel oyuncuların kafenin kayıplarının en azından bir kısmını telafi etmeye yardımcı olabileceği bir partiye ev sahipliği yapmayı planladığını ve kişisel koleksiyonunu değiştirmeyi düşünmediğini CTV'ye söyledi.

Kart çalınma olayları artıyor

Geçtiğimiz aylarda 250.000 dolarlık nadir Pokemon kartı çalınma olayı da bu tip olaylara örnek olarak gösterilebilir. 

Kayıp bagajını içine sakladığı AirTag ile buldu! Çalan kişiyi kıyafetleri üzerindeyken yakaladı... Kayıp bagajını içine sakladığı AirTag ile buldu! Çalan kişiyi kıyafetleri üzerindeyken yakaladı...

Minnesota, Forest Lake'de yer alan yerel bir video oyun ve kart dükkanı, 10 Şubat gecesi soyulmuş ve dükkana giren adam 250.000 dolar değerinde oldukça nadir Pokémon kartlarını ve nakit parayı çalmıştı. 

2022-07-13 12_30_53-Window

Nadir Pokemon kartlarının sahibi Eric Johnson,  "Harcadığımız emeği ve zamanı düşününce ağlamaya başladım. Bu ürünü geri alamıyorum çünkü distribütörlerimizde yok. Yani sigortadan aldığımız para bile bize bir yardımda bulunmayacak."  demişti.

Mağaza sahiplerine internette büyük bir destek gelmişti. Ayrıca yerel müşteriler de bölgede yaklaşık on yıldır açık olan Punch Out Gaming'i desteklemek için bir araya gelmişti.

Editör: Burak Karahan