Tech Radar'a göre, kullanıcıların yüzde 60'ından fazlası parolalarını birden fazla hesapta aynı şekilde kullanıyorlar. Bu kişilerin yüzde 40’ı bir sürü parolayı hatırlamak istemedikleri için aynı parolayı kullanıyor, yüzde 27’si ise hackleneceklerini hiç düşünmedikleri için. Kullanıcıların sadece yüzde 33’ü aynı parolayı tekrar kullanmadıklarını belirtiyor. Günümüz teknoloji dünyasında bir sürü parola üretici ve saklayıcı yazılım olmasına rağmen kullanıcıların yüzde 65’i kendi parolasını kendi oluşturuyor. Bunun nedeni bu uygulamalardan haberleri olmadığı için olabilir. Güvenmedikleri ya da otomatik olarak oluşturulan karmaşık parolaları hatırlayamamaktan korktukları için de olabilir. 

şifreler-1

Çok hesap tek parolada sonuç hüsran 

ESET Türkiye Ürün ve Pazarlama Müdürü Can Erginkurban parola kullanımı ile ilgili şunları söyledi: "Çoğu kullanıcı hatırlaması gereken yüzlerce hesabı olduğu için, genellikle kendileri açısından bir anlam ifade eden bir veya iki unutulmaz parolayı her yerde kullanma hatasına düşüyor. Sorun şu ki, birçoğu daha önce ve uzun yıllardır kullanılan bu parolalar artık en basit siber saldırılara bile dayanacak kadar güçlü değiller. Bilgisayar korsanları ellerindeki çok basit araçlarla bu parolaları kırabilirler. Bu nedenle parolaları kuvvetlendirmek gerekiyor. İnsanlar parola yönetici uygulamalarından korkuyorlar veya çekiniyorlar. Fakat bu uygulamalar parolalarınızı saklamanın günümüzde bilinen en iyi yolu. Parola yöneticiler bir defa kurulduğunda kullanımları gayet kolay ve güvenilir uygulamalardır. 

Telefonunuzun izlendiğini mi düşünüyorsunuz? Bunlara dikkat edin Telefonunuzun izlendiğini mi düşünüyorsunuz? Bunlara dikkat edin

Can_Erginkurban-1

Mümkün olan her hesapta çok faktörlü kimlik doğrulama kullanmak da güvenliğinizi bir kademe arttıracaktır.