Dünya'daki tektonik aktiviteler düşünülenden daha öne başlamış olabilir! Dünya'daki tektonik aktiviteler düşünülenden daha öne başlamış olabilir!

Araştırmacıların Nature Communications'da 10 Temmuz'da bildirdiğine göre, litre hava başına yedi ila 35 kadar az viral parçacığı tespit etmeye yarayan makine yalnızca beş dakika içinde havayı kontrol edebiliyor.

Washington Üniversitesi'nde bir aerosol bilimcisi olan Rajan Chakrabarty, bunun PCR burun sürüntü testleri kadar hassas olduğunu belirtiyor. Ayrıca Chakrabarty detektörü oluşturmak için ekibinin üç yıl boyunca "durmadan" çalıştıklarını söyledi.

covid (2)

Havadaki virüslerden numune alırken karşılaşılan başlıca zorluklardan biri, viral partikülleri tespit edilebilir seviyelerde yoğunlaştırmak için yeterli havayı toplamaktır. Ancak bu dedektör dakikada 1.000 litre hava çekebilmektedir.

Chakrabarty, virüsü tespit etmek için sıvıyı yüksek hızda döndürerek "Yapay bir siklon oluşturuyor" diyor. Sonrasında virüsler siklonun duvarına hapsolur ve analiz için konsantre olurlar. Sıvıya yakalanmayan virüsler, cihaza takılı HEPA filtre ile havadan filtrelenir. Beş dakikalık toplama işleminden sonra, sıvı bir biyosensöre pompalanır.

Araştırmacılar, dedektörü test etmek için cihazı COVID-19 enfeksiyonu geçiren iki kişinin dairesine gönderdi. Chakrabarty, "Cihaz, hastalar tarafından yayılan eser miktarda virüsü bile tespit ediyordu" dedi.

Diğer testlerde ise, boş, iyi havalandırılan bir konferans odasından toplanan havada virüs belirtisi görülmedi.

Editör: Enes Sapmaz