Google, Chrome ve Android için yerleşik şifre yöneticisini güncelliyor. Şirket, 1Password ve Bitwarden tarafından sunulan bağımsız hizmetlere alternatif olarak yeni hizmetini tanıtmaya çalışmaya başladı. Bununla birlikte hizmetle gelecek en önemli özelliklerden birisi ise, kimlik bilgilerini kaydetmek için Chrome'a güvenmek yerine, hizmete manuel olarak şifre ekleyebilme yeteneği olacak. Ayrıca geçtiğimiz ayın sonlarında Chrome'un masaüstü tarayıcısında bu özelliğin ilk detayları yer alıyordu, ancak şimdi Google bu yeni kimlik hizmetini "tüm platformlarda" kullanıcılara açtığını söyledi.

Google Chrome'dan güvenlik sorunlarına yaratıcı çözüm: V8 Sandbox Google Chrome'dan güvenlik sorunlarına yaratıcı çözüm: V8 Sandbox

chrome google yeni özellik (2)

Chrome ile kimlik bilgileriyle uğraşmak zorunda kalmayacaksınız!

Tekoloji devi, Chrome ve Android arasındaki şifre yöneticisinin tasarımını "basitleştirilmiş ve birleşik bir yönetim deneyimi" ile birleştirmeye çalıştığını belirti. Google bu yeni hizmetin sitelerde kullanılan birden çok şifreyi otomatik olarak entegre edebilecek bir özelliği içerdiğini söyledi. Ayrıca şirket, yeni bir "Dokun ve Giriş Yap" özelliğinin, kullanıcıların oturumları açmasını daha da hızlı hale getirmek için ekranın altında yer alan bir yer paylaşımı aracılığıyla kimlik bilgilerini girmesine izin verecek.

chrome

Google'ın şifre yöneticisi özelliği 'zayıf güçte ve yeniden kullanılan' şifreleri kontrol etme ve iOS'ta Chrome dışındaki uygulamalarda kayıtlı şifreleri otomatik doldurma hizmeti uzun zamandır tarayıcıda yer alıyor. Ayrıca Google, Apple'ın Safari'ye getirmeyi planladığı gibi bir parolasız geçiş anahtarları geliştirmekte olup parola yöneticisine yatırım yapmaya devam ettiğini söylüyor.

Android kullanıcıları için kullanışlı kısayollar gelecek

Google, bağımsız üçüncü taraf şifre yöneticileriyle giderek daha fazla benzeyen bir özellik seti sunmasına rağmen, şifre yöneticisi özelliğini bağımsız bir uygulamaya dönüştürme konusunda isteksiz görünüyor. Ayrıca bir 9to5Google raporuna göre, Google bu ay itibarıyla şifre yöneticisini doğrudan Android ana saydasına bir kısayol (widget) eklememin mümkün olduğunu bildiriyor.

Değerli düşüncelerinizi biz Megabayt ekibiyle yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Editör: Enes Sapmaz