Bir süredir kullanmadığınız ancak kullanmaya devam etmek istediğiniz bir Google hesabınız varsa, tekrar giriş yapmak isteyebilirsiniz. Çünkü şirket, bugün en az iki yıldır etkin olmayan hesapları silmeye başlayacağını duyurdu. Google, bu kararı, gizliliği artıran bir hareket olarak nitelendirdi, ancak aynı zamanda Google'ın sunucularındaki verileri boşaltmak için maliyetleri azaltan bir adım olarak belirtiliyor.

Instagram'dan müzik paylaşma alışkanlığını değiştirecek yeni özellik! Instagram'dan müzik paylaşma alışkanlığını değiştirecek yeni özellik!

google-1

Bu yılın sonuna doğru Google hesabı iki yıldır etkin olmayan herkes, 60 gün içinde oturum açmazlarsa hesabının devre dışı bırakılacağını belirten bir e-posta alacaklar. Devre dışı işlemi gerçekleştikten sonra, şirket tarafından kalıcı olarak silinmeden önce oturum açmak için 60 gününüz daha verecek. Yani, hesabınızı kurtarmanız için toplamda yaklaşık dört aylık süre var. Bunların yanı sıra Google, hesapları silmeye en erken Aralık 2023'te başlayacağını söylüyor.

Şirket, hem silinme tehlikesiyle karşı karşıya olan hesaba hem de eklediğiniz kurtarma e-postalarına uyarı e-postaları gönderecek. Devre dışı bırakma ve silme işlemi, Gmail, Drive, Dokümanlar, YouTube, Google Fotoğraflar, Meet ve Takvim dahil olmak üzere o hesabı kullandığınız her şey için geçerli olacak. 

Editör: Enes Sapmaz