Polonyalı araştırmacılar, ölüm anında hamile olan mısırmumyanın kafatasına otopsi yaparak neden öldüğünü belirlemeye çalıştı.

'Gizemli Kadın' mumyasının kafatasına yapılan çeşitli taramalar sonrasında araştırmacılar, nazofarenksli kanser hastalarında bulunanlara benzer bazı işaretlere rastladılar. Bu kanser bulguları üzerine araştırmacılar, kadının kanser nedeniyle hayatını kaybetmiş olabileceğini belirtti.

gizemli kadın mumyası (1)-1

(Nazofarenks kanseri, boğazın buruna ve ağzın arkasına bağlanan geniz kısmını etkiler.)

Mumyanın 20 ila 30 yaş arasında olduğu inanılıyor

Daha önceki tarihlerde mumyanın 26 ila 30 haftalık hamile olduğunu keşfeden uzmanlar, bugüne kadar kadının ölümüne neyin sebep olduğunu bulamamışlardı ta ki bugüne kadar...

Varşova Mumya Projesi'nden alınan mumya tarama görüntüleri, kafatasında büyük olasılıkla bir tümörün neden olduğu lezyonları ve ayrıca mumyalamada tipik olarak bulunmayan kemik kısımlarındaki çeşitli kusurları gözler önüne serdi.

gizemli kadın mumyası (4)

Varşova Tıp Üniversitesi Onkoloji Bölümü'nden Profesör Rafał Stec mumya araştırması hakkında şunları söyledi: “Nazofaringeal kemiklerde, mumya uzmanlarına göre mumyalama sürecinin tipik olmayan olağandışı komplikasyonlar var. İkinci olarak bilgisayarlı tomografiye dayalı radyoloji görüntüleri, kemiklerde tümör değişikliği oranını gösteriyor.

Kimliği belirsiz 'Gizemli Kadın' nispeten genç ve 20 ila 30 yaşları arasında olduğuna inanılıyor. Aynı zamanda Stec, ölüm nedeninin kanser olduğuna işaret eden bulgulara rastladıkların söyledi.

MÖ 1. yy kadar uzanıyor!

Hamile olarak keşfedilen ilk mumya olan kadının kalıntıları, MÖ 1. yüzyıla kadar uzanan Thebe'deki kraliyet mezarlarında 1800'lerin başında bulundu. Ayrıca Mumya 1826'da Polonya'daki Varşova'ya taşındı ve o tarihten itibaren Varşova Ulusal Müzesi'nde sergileniyor.

Bebek rahmindeyken mumyalandı

Geçen yıl uzmanlar tomografik bir kaç görüntüleme gerçekleştirdi ve kaç haftalık hamile olduğunu ve tahmini yaşı belirleyebildi. Bunun yanı sıra, diğer hamile mumya vakalarının aksine kadın, bebek hala rahmindeyken mumyalandı.

gizemli kadın mumyası (3)

Dünya'nın çekirdeği yavaşlamaya devam ediyor! Dünya'nın çekirdeği yavaşlamaya devam ediyor!

Varşova Mumya Projesi'nden uzmanlar bunun neden olduğundan emin değiller, ancak bazı ortaya atılan bazı önerilere göre: "Henüz doğmadığı için hala annesinin vücudunun ayrılmaz bir parçası olduğu düşünülmüş olabilir." 

Değerli düşüncelerinizi biz Megabayt ekibiyle yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Editör: Enes Sapmaz