Konu Bethesda oyunları olunca modlar ve çeşitlilikte sınır yok diyebiliriz. Neredeyse tam bir oyun boyutunda modlar ile oyuncular oyunları bambaşka şeylere dönüştürüyor ve belki de geliştiricilerin yapamadığı ya da kendi istedikleri şeyleri oyuna ekliyorlar.

falloutlondon-1

Bethesda oyunlarının da modder dediğimiz modcu hayran kitlesi oldukça geniş ve sayısı farklı mod karşımıza çıkıyor. Uzun süredir büyük bir heyecanla beklenen modlardan bir ide Fallout 4 için hazırlanan Fallout London. Fallout'un yapımcısı Bethesda, Fallout London'ın arkasındaki ekipten birine iş teklif etti. Ancak bu mod yapımcısı Fallout London modunun üzerinde çalışmaya devam etmek için Bethesda'dan gelen iş teklifini reddetti.

Fallout London modunu aşağıdaki videodan inceleyebilirsiniz:

Bethesda'nın özellikle Elder Scrolls ve Fallout oyunları için yetenekli mod yapımcılarını bünyesine katması alışılmadık bir durum değil. Aslında stüdyo, son Fallout London modundan o kadar etkilendi ki projede çalışan iki kişiye iş teklif etti... ama sadece biri pozisyonları kabul etti.

Team Fortress 3 yalan oldu! Valve'ın yeni oyunu ortaya çıktı: Deadlock Team Fortress 3 yalan oldu! Valve'ın yeni oyunu ortaya çıktı: Deadlock

Fallout London'ın resmi Twitter sayfasından yakın zamanda yapılan bir güncelleme yazısı bu haberi doğruladı. Modun baş teknik danışmanı Ryan "Ropiequet" Johnson, Bethesda'da ortak düzey tasarımcı olarak çalışmaya başlayacak.

falloutlondon

Proje yöneticisi Dean "Prilladog" Carter'a da ayrıca Bethesda tarafından Fallout 76'da çalışması için bir iş teklif edildi, ancak Carter bu teklifi reddetti ve bunun yerine Fallout London modu üzerinde çalışmaya devam etme kararı aldı.

Duyuruda şu sözlere yer verilmiş:

"Birçok insanın saf CV doldurma ve endüstriye giden yollar için bunun gibi büyük ölçekli mod projelerini denediğini ve kullanmayı denediğini hatırlamakta fayda var. Ancak Dean gibi bazı insanlar bunu gerçekten topluluk için, ekip için, sizin için yapıyor" 

"Bir proje üzerinde ücretsiz olarak çalışmaya geri dönmek için hayatınızın hayalini geri çevirmek kolay değil, bu yüzden özverililiği ve takıma bağlılığı hepimizin takdir etmesi gereken bir şey."

Diğer modcu Ryan Johnson'ın projeden ayrılacağı önceden planlanmıştı. Bu nedenle eski teknik danışman, Fallout London ekinibi için kendisinin yokluğunda sıkıntı yaşamaması için birçok not, plan ve ipucu hazırlayarak ayrıldı.

Fallout London, 2023'te çıkacak. Daha fazla bilgi için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Editör: Burak Karahan